GÜNDEM

Uzaktan çalışanlar, ofise dönmek yerine işten ayrılmayı tercih ediyor

Yeni bir ankete göre, uzaktan çalışanların çoğu, iş verenleri ofise dönmelerini istediği takdirde işlerini bırakabileceklerini söyledi.

Teknoloji şirketi Morning Consult tarafından yapılan ankette, uzaktan çalışanların yüzde 55’inin, kendilerini güvende hissetmeden önce iş yerlerine dönmeleri söylendiğinde işlerini bırakmayı düşüneceklerini belirttiği ortaya çıktı. Anket, normalde bir ofisten ancak şu anda evden çalışan ortalama 400 kişinin katılımıyla gerçekleşti. Çalışanların yüzde 61’lik gibi daha da büyük bir yüzdesi ancak tüm meslektaşları aşılanmışsa ofise dönebileceklerini söyledi.

Her 10 çalışandan yaklaşık 7’si, işe dönüş zamanı hakkında doğru kararı vereceği konusunda işverenlerine güvendiklerini söylerken, yaklaşık %55’i, ofise sağlık açısından güvenli olduğu zaman dönmek istediklerini söyledi.

Ankete katılanların yüzde 85’i uzaktan çalışmaktan keyif aldıklarını söylerken, yüzde 77’si ofiste değilken daha üretken olduklarını söyledi. Ayrıca ankete göre, 10 uzaktan çalışandan 8’i, kendilerine uzaktan çalışma seçeneği sunan bir işe başvurma olasılıklarının daha yüksek olacağını da belirtti.

Uzaktan çalışanların sadece yüzde 40’ı, iş için yurt içinde seyahat ederken kendilerini rahat hissedeceklerini söylerken, yüzde 23’ü ise yurt dışına seyahat ederken de kendilerini rahat hissedeceklerini açıkladı. Bununla birlikte, 3 uzaktan çalışandan sadece 1’i bir ofis partisine veya işle ilgili bir toplantıya giderken kendilerini rahat hissedeceğini belirtirken, yüzde 37’si de bir iş konferansına giderken kendilerini rahat hissedeceklerini bildirdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu