GÜNDEM

Microsoft-Activision davasının ilk ön duruşması 3 Ocak’ta yapılacak

Federal Ticaret Komisyonu’nun açtığı davanın sebebi, Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın almak için yaptığı 69 milyar dolarlık anlaşmayı engellemek.

Biden yönetiminin, “Call of Duty” yapımcısı Activision Blizzard’ı devralmak için Microsoft’a verdiği 69 milyar dolarlık teklif nedeniyle açtığı davanın ilk duruşma tarihi olarak 3 Ocak belirlendi. Antitröst yasasını uygulayan Federal Ticaret Komisyonu (FTC), birleşmenin Microsoft’un Xbox’ının Activision oyunlarına özel erişim elde etmesine izin vererek Nintendo konsollarını ve Sony’nin PlayStation’ını soğukta bırakacağını savunarak bu ayın başlarında bir yargıçtan işlemi bloke etmesini istedi.

Microsoft, anlaşmanın hem oyunculara hem de oyun şirketlerine fayda sağlayacağına karşı çıktı ve on yıl boyunca Sony dahil olmak üzere rakiplerine “Call of Duty” oyunları sağlamak için FTC ile yasal olarak bağlayıcı bir onay kararı imzalamayı teklif etti. Davayla ilgili Microsoft, FTC’deki bir yargıcı anlaşmanın devam etmesine izin vermeye ikna etmeyi amaçlayan bir dosyalamada argümanını dile getirdi.

Dava, ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin antitröst yaptırımlarına sert bir yaklaşım gösterdiğinin bir işareti. Ancak antitröst uzmanları, Microsoft’un oyun pazarına hakim olabileceği korkularını yatıştırmak için sunduğu gönüllü tavizler nedeniyle, FTC’nin bir yargıcı anlaşmayı engellemeye ikna etmek için çetin bir savaşla karşı karşıya olduğunu söylüyor. Birincisi, Microsoft, doğrudan rakiplerinden birini resimden çıkardığını görecek bir “yatay” birleşme için baskı yapmıyor. Ek olarak, şirket anlaşmayı onaylamak için taviz vermeye hazır olduğunun da sinyalini verdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu