GÜNDEM

Tesla, satışları artırmak için ABD ve Almanya’da fiyatları düşürdü

Musk, “radikal faiz oranı değişikliklerinin” sektör çapındaki görünümü değiştirdiğini ve Tesla’nın hacim büyümesini sürdürmek için fiyatları düşürebileceğini söyledi.

Otomobil üreticisi Tesla web sitesinde, ABD ve Almanya’daki en çok satan elektrikli araçlarının fiyatlarını düşürdüğü ve dördüncü çeyrek teslimatları için Wall Street tahminlerini kaçırmasının ardından yeni bir agresif indirim stratejisini genişlettiğine yer verdi. Model 3 ve Model Y için açıklanan ABD fiyat indirimleri, indirimden önceki fiyatlara kıyasla yüzde 6 ile yüzde 20 arasında değişiyor.

Almanya’da Tesla, Model 3 sedan ve Model Y crossover fiyatlarını yapılandırmaya bağlı olarak yaklaşık yüzde 1 ila yaklaşık yüzde 17 arasında düşürdü. Uzun menzilli Model Y’nin ABD’li bir alıcısı için, bu ay yürürlüğe giren ABD sübvansiyonu ile birlikte yeni Tesla fiyatı yüzde 31’lik bir indirim anlamına geliyor.

Geçen hafta Çin ve diğer Asya pazarlarında açıklanan fiyat indirimleriyle birlikte ele alındığında bu hareket, Tesla’nın en büyük pazarlarında, talebin güçlü olduğu ve elektrikli araçları için ortalama satış fiyatlarının daha yüksek olduğu 2022’nin büyük bölümünde izlediği stratejiden geri dönüş oldu. Değişim, Tesla’nın 2022 teslimat hedefinin altında kaldıktan sonra küresel üretimi ve satışları denetlemek üzere Çin ve Asya baş yöneticisi Tom Zhu’yu atamasından bu yana yaptığı ilk büyük adım.

Tesla geçen hafta Çin ve diğer Asya pazarlarında da fiyatları düşürdü. Ekim ayında açıklanan önceki fiyat indirimleri ve son teşviklerle birlikte, Model 3 veya Model Y için Çin fiyatı son hareketin ardından Eylül ayına göre yüzde 13 ila yüzde 24 düştü. Tesla ayrıca Güney Kore, Japonya, Avustralya ve Singapur’da da fiyatları düşürdü.

Analistler, Çin’deki fiyat indirimlerinin talebi artıracağını ve elektrikli araçlar için en büyük tek pazarda bir fiyat savaşına dönüşebilecek olan BYD de dahil olmak üzere oradaki rakipleri üzerindeki baskıyı derinleştireceğini söyledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu