GÜNDEM

Çin, ‘Yapay Ay’ inşa ediyor

Çinli bilim insanları, küçük nesneler için Dünya’daki düşük yerçekimi koşullarını simüle etmelerini sağlayan yapay bir Ay araştırma tesisi kurdu.

Çin Madencilik ve Teknoloji Üniversitesi’nden Li Ruilin bu fikir için, fizikçi Andre Geim’in 2000 yılında Nobel Ödülü kazandığı bir kurbağayı mıknatısla havaya kaldırma deneyinden ilham aldığını söyledi. Simülatör, Çin’in Jiangsu eyaletindeki Xuzhou’da bulunuyor ve tasarımcılarına göre ‘yerçekimini ortadan kaldırabilecek’ bir şekilde tasarlandı.

Yapay Ay, yalnızca 60 cm çapında bir vakum odasının içinde bulunuyor. Manzara da tıpkı Ay’daki gibi kayalardan ve tozdan oluşuyor. Kestane ve canlı kurbağa da dahil olmak üzere, küçük nesneleri havaya kaldıracak kadar güçlü bir manyetik alan tarafından destekleniyor.

Tesis, bilim insanlarının Ay ortamında ekipmanlarını test etmelerine de olanak tanıyacak ve bu sayede potansiyel olarak maliyetli hatalardan kaçınılmış olacak. Bununla birlikte simülatör, insan yerleşimine uygun olanlar da dahil olmak üzere, Ay yüzeyinde yapılar inşa etmek için 3D baskının kullanılıp kullanılamayacağını test etmek için de kullanılabilecek.

Öte yandan ülkenin uzay ajansı CNSA yeni tesisin, ilk mürettebatlı misyonunu Ay’a göndermeye hazırlanmasına yardımcı olacağını da umuyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu