TekhneTalks Nedir?


Tekhnelogos, Türkiye’nin önemli bir teknoloji ve Ar-Ge firması olarak, girişim topluluğunun ortak aklına önemli katkılar sağlayacak bir etkinliği başlatıyor.

TekhneTalks, sahasında uzman ve tecrübeli konuşmacılarla teknoloji ve bilimin, kültür ve sanatla birlikte konuşulduğu yeni bir ortam yaratacak, ürün geliştirmenin merkezinde insan olduğunu düşünerek teknolojiyi bir insanlık durumu olarak konumlaya çalışacak.

TekhneTalks’ın odağında ise gelecek olacak. Ancak geleceğe giden başarılı bir yolun inşa edilebilmesi için geçmişin ve mevcut durumun doğru anlaşılması gerektiğini biliyoruz. Gelecekte dünya nerede olacak ve biz geleceğin dünyasına insan kaynağı, eğitim, kültür ve bilgi anlamında ne kadar hazırız?

Teknoloji konuşuyoruz çünkü insanoğlu tarih boyunca yeryüzünde kendi dünyasını inşa etmek için çalıştı. Şimdi bu çabası teknoloji ve mühendislikle devam ediyor. İnsanoğlu yeni bir dünya inşa ediyor. Bu dünyanın daha adil, daha güzel ve yeryüzü ile daha uyumlu olması için ne yapmamız gerekiyor?

Bilim konuşuyoruz çünkü etkili bir teknoloji için güçlü bir bilimsel zemine ihtiyacımız var. Teknoloji ürettiğimiz kadar da bilim üretmemiz gerekiyor. Bilim ilgi alanımıza sadece teknolojiyle olan bağıyla girmiyor. Bilim biz mühendisler için doğa ve evreni anlama yolunda önemli bir düşünsel alan.

Kültür konuşuyoruz çünkü toplumda ekonomik ilerleme de dahil tüm gelişmelerin ancak kültürel bir zenginlikte mümkün olduğunu biliyoruz. Kültür, ekonomik imkanlara bağlı gibi gözükse de biz, ekonominin öncelikle kültürün bir çıktısı olduğuna inanıyoruz.

Sanat konuşuyoruz çünkü sanat yeryüzünde dünya kuran en yüksek faaliyet alanı ve mühendisliğimiz, ilhamını doğrudan sanattan alıyor. Geçmişin büyük dahi mühendisleri gibi, insanı en iyi sanatın anladığına inanıyor ve insana ilişkin tüm faaliyetlerimizi sanatla iç içe yürütmemiz gerektiğini biliyoruz.

Biz TekhneTalks’ta geleceği konuşuyoruz, gelin beraber konuşalım.

Başa dön tuşu