GÜNDEM

GPU devi Nvidia, potansiyel bir siber saldırıyı araştırdığını bildirdi

Şirketin siber saldırıdan etkilenen sistemleri arasında geliştirici araçları ve e-posta sistemleri yer alıyor.

ABD’li çip üreticisi devi Nvidia, bazı sistemlerinin iki gün boyunca çöktüğü bildirilen potansiyel bir siber saldırıyı araştırdığını doğruladı. Bildirilen kesinti, bir ağa izinsiz giriş olarak açıklandı ancak olay sırasında herhangi bir işletme veya müşteri verisinin çalınıp çalınmadığı hala bilinmiyor. Nvidia, olayın niteliğinin hala değerlendirildiğini ve şirketin ticari faaliyetlerinin etkilenmediğini söyledi. Bir Nvidia sözcüsü de saldırının niteliğini ve kapsamını değerlendirmek için hala çalıştıklarını ve şu anda paylaşacak başka ek bilgiye sahip olmadıklarını belirtti. Bununla birlikte şirketin hisseleri, açıklamadan sonra %0,7 düşüş gösterdi.

Nvidia güvenlik ihlalleri, bilgisayar kötü amaçlı yazılımları, kimlik avı ve siber saldırıların daha yaygın ve karmaşık hale geldiğini söyledi. Ayrıca bu tehditlerin sürekli geliştiğini ve bunlara karşı başarılı bir şekilde savunma yapmayı veya yeterli önleme tedbirlerini uygulamanın giderek zorlaştığını belirtti.

Aynı zamanda Nvidia, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) sunduğu bir dosyada, şirketin karşı karşıya kaldığı potansiyel risklerini açıkladığı bildirilen veya algılanan güvenlik açıklarının istismar edilmese bile zarar verebileceğini belirtti. Ayrıca bu ve benzeri saldırıları önleme ve aşma çabalarının, giderlerini artıracağını ve başarısız olma ihtimalinin de bulunduğunu dile getirdi. Bununla birlikte kesintiler, gecikmeler, hizmetin aksaması ve mevcut veya potansiyel müşterilerin kaybı da yaşanabileceğini ekledi.

Yaklaşık 600 milyar dolarlık bir piyasa değeriyle Nvidia, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en değerli çip üreticisi konumunda bulunuyor. Video oyun deneyimlerini ve gelişmiş bilgisayar simülasyonlarını geliştiren grafik işleme birimleri (GPU) ile tanınan şirket ayrıca, 30 Ocak 2022’de sona eren mali yılda oyun, veri merkezi ve profesyonel görselleştirme için rekor gelir bildirdi. Nvidia’nın profesyonel görselleştirme işi, şirketin geri kalanından daha hızlı büyüyerek iş istasyonları için GPU işlemcilerinin satışlarını ikiye katladı. Bununla birlikte Nvidia’nın dördüncü çeyrek geliri, bir önceki yıla göre %53 artarak 7.6 milyar dolara ulaştı ve Wall Street’in beklentilerini 210 milyon dolar aştı. Bu, Nvidia’nın 2022 mali yılında bir önceki mali yıla göre %61 artışla 26.9 milyar dolarlık rekor satış yapmasına katkıda bulundu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu