Seyahat

Uluslararası seyahatler şimdi ve yakın gelecekte nasıl olacak?

Seyahat ederken güvenli ve stresi en aza indirecek seyahat programı hazırlamanın yolları!

Çoğu ülkenin COVID-19 ile başa çıkmak için farklı kurallara, kısıtlamalara ve test gereksinimlerine ihtiyaç duyduğu bu günlerde, uluslararası seyahatler oldukça zorlayıcı olabilir. Yakın zamanda bir seyahate çıkmayı düşünüyorsanız veya önceden rezervasyon yaptırdıysanız, yerel düzenlemelere uyduğunuzdan ve olabildiğince önceden hazırlık yaptığınızdan emin olmanız gerekiyor.

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’ne göre, küresel olarak uluslararası turizm seyahatleri 2021 yılında 2019’a göre %76 oranında azaldı. Çoğu insan, yurt dışı tatillerini erteleyerek evde kalmayı tercih etti. İnsanlar yeniden seyahat planları yapıyor olsa da şu anda yurt dışına seyahat etme düşüncesi korkutucu görünebilir. Ayrıca COVID-19 kısıtlamaları da yakın zamanda bitecek gibi görünmüyor. Bu nedenle, denizaşırı ülkelere gitmeniz gerekiyorsa, güvenli ve stresinizi en aza indirecek seyahat programınızın her aşamasına hazır olduğunuzdan emin olmanın yolları:

Öncelikle rotanızı belirleyin

Her ülkenin daimi ikamet edenler ve vize sahipleri için kendi giriş koşulları vardır. Gideceğiniz ülkenin giriş gereksinimlerini ve bununla birlikte gelen tüm olası formları, testleri ve karantinaya alma koşullarını kontrol etmeniz gerekir. Böylece denizaşırı ülkelerde mahsur kalmaz ya da ağır bir para cezasına çarptırılmazsınız. Öncelikle seyahatiniz için aklınızdaki ülkelerin sıralı bir listesini yapın. İlk olarak, giriş koşullarının ne olduğunu görmek için her bir varış noktasının resmi web sitesini kontrol edebilirsiniz. Birçoğunun özel olarak COVID-19 bilgileri ve seyahat gereksinimleri için bir sayfası vardır. İkinci olarak, yurt dışına seyahat etmek isteyen vatandaşlar için en gerekli bilgilere sahip olduklarından, kendi ülkenizin resmi web sitesini de kontrol edebilirsiniz.

Gideceğiniz ülkenin ilgili web sitesini veya yerel yönetiminizin bilgi sayfasını bulmakta sorun yaşıyorsanız, havayolunun web sitesini kontrol edin. Açık nedenlerden dolayı yalnızca en güncel bilgilere sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda daha müşteri odaklıdırlar. Bu nedenle, bilgileri bulmak ve ayrıştırmak genellikle daha kolaydır. Örneğin Delta, dünyanın herhangi bir yerindeki yolcuların kendileriyle ilgili bilgileri almak için kalkış ve varış havalimanlarını, uyruklarını, ikametgahlarını ve aşı durumlarını girmelerine olanak tanıyan Discover Map’e sahiptir. Bu, yaklaşan seyahatinizi kolayca planlamanıza yardımcı olacak ve birden fazla devlet web sitesinde gezinirken harcayacağınız zamandan tasarruf sağlayacaktır. Site ayrıca test gerekliliklerini, karantina bilgilerini, maske talimatlarını ve varıştan önce bir yolcu giriş formu doldurmanız gerekip gerekmediğini de listeler.

Neredeyse her ülke, vatandaşlar ve bölge sakinleri için bile, uçağınıza binmek için kalkış havalimanına varmadan önce negatif bir COVID-19 testi ister. Ancak yola çıkmadan önce geçen süre ve testin türü değişiklik gösterebilir. Bazıları kalkıştan sonraki 24 saat içinde antijen testi yapılmasını gerektirirken, diğerleri 48 saat içinde PCR yapılmasını ister. Hangi teste ihtiyacınız olduğunu ve zaman çerçevesini tam olarak not ettiğinizden emin olun ve mümkünse testinizi önceden ayırtın. Varış noktanız da ek testler gerektiriyorsa, size en yakın PCR sitesini işaretlediğinizden emin olun veya antijen sonuçlarını kabul ediyorlarsa, bunları stoklayıp yanınızda getirmeye çalışın. Ülkenin özel bir uygulaması veya web sitesi varsa, önceden indirdiğinizden veya yer imlerine eklediğinizden ve kaydolduğunuzdan emin olun.

Aralık 2021 itibarıyla, ABD’ye gelen tüm yolcuların, kalkış uçuşlarından sonraki 24 saat içinde negatif bir COVID-19 testi veya son 90 gün içinde COVID-19’u atlattıklarını gösteren belgelere sahip olmaları gerekir. ABD vatandaşı olmayanlar ise aşılarının tam olduğunu kanıtlamak zorundadır. Bu adımlardan birini bile atlarsanız, muhtemelen uçağa binişiniz reddedilecektir. Uçakta geçireceğiniz süre ve seyahat edeceğiniz havaalanı sayısı, rezervasyon yaparken göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer unsurdur. Tüm havaalanlarında ve havayollarında, bazı destinasyonlarda olduğu gibi maske zorunluluğu vardır ve onaylı bir maske tipi genellikle KN95 veya N95 takıyor olmanız gerekir. Bunları uzun süre giymek bazen rahatsız edici olabilir, bu nedenle seyahatinizi buna göre planlayın. Ayrıca maskelerinizi oldukça düzenli olarak (günlük değilse) değiştirmek istediğiniz için ayrılmadan önce stok yaptığınızdan emin olun.

Bir acil durum planınız olsun ve haklarınızı öğrenin

Kimse zorunlu bir karantinaya girmek veya bir uçuşu kaçırmak istemez, ancak zorunda kalabilirsiniz. COVID-19 olmanız durumunda, stresinizi en aza indirmek için seyahatinizden önce atabileceğiniz bazı adımlar var. Öncelikle, gideceğiniz yerde veya varışta evde güvenle karantinada kalabileceğiniz bir otelde 5 ila 14 gün karantinaya almak için kolayca erişebileceğiniz yeterli paranız olduğundan emin olun. Ayrıca havaalanına giderseniz ve testiniz pozitif çıktığı için uçağa kabul edilmezseniz, sizi uçağa almadıkları veya karantinaya hazırlanmadıkları için güvenlik ve havayolu personeliyle birlikte hareket edin.

Bir uçuşu iptal etmeniz veya yeniden planlamanız gerekiyorsa, çoğu hava yolu şirketi bunu ücretsiz olarak yapmanıza izin verecektir. Sadece havayolunuzun politikalarının ne olduğunu ve nasıl yeniden planlanacağını veya iptal edileceğini bildiğinizden emin olun. Seyahat sigortası, olası masrafları karşılamaya yardımcı olabilir. Bu nedenle dikkate almaya değerdir. Ayrıca iyi seyahat avantajları olan bir kredi kartınız varsa, onunla uçuş rezervasyonu yaparsanız seyahat sigortasını içerebilir, böylece uçuş ücretinizi ikiye katlamanız gerekmez.

Karantinada kalmanız gerekiyorsa bağlantıda kalın

Son zamanlarda karantina dönemini olumsuz psikolojik etkilerle ilişkilendiren çok sayıda çalışma yapıldı. Yayınlanan bir araştırma, yetersiz malzeme, can sıkıntısı ve mali kayıp nedeniyle karantina döneminin travma sonrası stres belirtileri, kafa karışıklığı ve öfke gibi olumsuz psikolojik etkiler yarattığını ortaya koydu. Bu nedenle anksiyete ve depresyonla mücadele etmek için sizi meşgul edecek aktiviteleriniz olduğundan emin olun. Karantinadayken aileniz ve arkadaşlarınızla bağlantıda kalın ve karantina sürenizi buna göre planlayın.

İzolasyon, geçen yıl göz önüne alındığında, şimdilerde bizim için biraz daha kolay olabilir, ancak zaman farklılıklarını da hesaba katmanız gerekir. Arkadaşlarınıza ve ailenize mümkün olan en kısa sürede karantinaya girmeniz gerektiğini bildirin ve kendinizi mümkün olduğunca meşgul tutmak için her gün bir arama, kitap okumak film izlemek gibi aktiviteler yapın. Otel odanızı karantinayı göz önünde bulundurarak planladığınızdan emin olun. Temiz hava alabilmeniz için odanızda büyük pencereler veya bir balkon olduğundan emin olun. İki hafta boyunca güneş ışığını görmemek veya rüzgarı hissetmemek sizi sandığınızdan daha fazla etkileyebilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu