İş

2022’de otomotiv endüstrisini neler bekliyor?

Otomotiv sektörü bu yıl lastikler, iç plastikler ve koltuk köpükleri gibi ürünleri etkileyen başka sıkıntılarla karşı karşıya kalabilir.

2021 yılı, yarı iletken çip kıtlığından büyük montaj fabrikalarındaki kesintilere, hızla artan araba fiyatlarına ve boş bayilere kadar hem otomobil üreticileri hem de tüketiciler için zor bir yıl oldu. Bununla birlikte, elektrikli araç satışlarındaki artış, sedanlardan SUV’lara ve kamyonetlere geçiş için de zemin hazırladı. Peki 2022 yılında bizi neler bekliyor? Bazı görüşlere göre çip kıtlığı nedeniyle şirketler, envanter için mücadele etmeye devam ettiğinden ve tüketiciler daha yüksek fiyatlarla karşı karşıya kaldığından, 2021’le aynı geçebilir.

COVID-19 nedeniyle otomobil üreticileri üretim ve parça siparişlerini azalttı. Ancak satışlar artmaya başladığında, ihtiyaç duydukları tüm yarı iletkenleri alamadılar ve bu da büyük üretim kesintilerine yol açtı. Bir işletme yönetimi danışmanlığı olan AlixPartners’a göre, endüstri 2021 yılında yaklaşık 210 milyar dolar gelir kaybetti. Talaş tedariki yavaşlarken, pandemiden önceki döneme geçmekten çok uzaktalar ve üretim kesintisi 2022’de de zarar görmeye devam edecek. Daha da kötüsü endüstri; lastikler, iç plastikler ve koltuk köpükleri gibi ürünleri etkileyen başka sıkıntılarla karşı karşıya kalacak.

Dünya çapındaki otomobil üreticileri, ürün kıtlığı nedeniyle geçen yıl planlanandan yaklaşık 8 milyon daha az araç üretti. Tüketici veri analiz şirketi JD Power’ın analisti Tyson Jominy, üretim toparlansa bile bayilerin 2022’de stoklarını geri kazanamayacaklarını söyledi. Sonuç olarak, alıcılar sınırlı seçenekler bekleyecek ancak fiyatlar rekor bir oranda yükselmeye de devam edecek. Endüstri verilerine göre, 2021’in sonunda, tipik bir yeni aracın maliyeti Aralık 2020’ye göre yaklaşık 8.000 dolar artarak 45.000 dolar oldu.

ABD’de karantina nedeniyle endüstri, müşteriler için bayileri internet ortamına taşıdı. Ülke yeniden açıldıktan sonra bile, giderek daha fazla müşteri arabaları için çevrimiçi alışveriş yaptı ve birçok perakendeci test sürüşleri planladı. Ayrıca alıcıların evlerine veya ofislerine yeni araçlar da teslim edilmeye devam etti. Bu arada, showroom alanları neredeyse boşken, sürücüler arabalarını sipariş etmeye ve bazen aylarca teslim almayı beklemeye başladılar.

Öte yandan ABD Başkanı Joe Biden, otomobil endüstrisine oldukça önem verdi. Aralık ayında Beyaz Saray, en agresif yakıt ekonomisi standartlarını açıkladı ve Biden, 2030 yılına kadar ABD satışlarının %50’sini elektrikli araçların oluşturduğunu görmek istediğini söyledi. Aynı zamanda altyapı maliyeti, ülke çapında bir şarj ağı için fon sağlıyor. Ancak EV satış teşviklerini artırmak için masraflar da dahil olmak üzere diğer fonlar şu anda Kongre’de bekliyor.

Bununla birlikte Tesla otomotiv endüstrisini, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en yüksek seviyeye çıkarmayı hedefliyor. Şimdilerde, diğer girişimler de Tesla’nın başarısına ortak olmak istiyor. Öyle ki Wall Street, gelecek vadeden birkaç oyuncuyu ödüllendirdi. Rivian’ın şu anda Ford veya General Motors’dan daha fazla, 90 milyar doların üzerinde bir piyasa değeri bulunuyor. Ancak Byton, Lordstown Motors ve Faraday Future gibi diğer şirketler yarışta geride kaldı ve 2022’de kenara çekilebilir.

İlk bakışta, 2021’de satış ve kazanç rekorları kıran Tesla için 2022, iyi bir yıl olacak. Kaliforniya merkezli elektrikli araç üreticisinin biri Teksas’ta olmak üzere iki yeni fabrikası var; diğeri ise Berlin’de bulunuyor. Ancak Cybertruck da dahil olmak üzere birçok önemli ürün ve Tesla’nın güvendiği yeni nesil piller programın oldukça gerisinde kaldı. Bununla birlikte Tesla, Çin hükümetinin baskısı altında ve ABD düzenleyicileri tarafından daha fazla güvenlik soruşturmasıyla da karşı karşıya.

Otomobil üreticileri bir dönem, 2020 yılına kadar otonom bir araca sahip olma taahhüdü vermişti. Her ne kadar geç kalınmış olunsa da bu atılımlar 2022‘de görülebilir. GM ve Mercedes-Benz, tüketiciler için ilk gerçek eller serbest, endüstri dilinde 3. seviye sürüş teknolojisini sunmaya hazırlanıyor. Waymo ve Cruise gibi diğerler şirketler de araç paylaşım hizmetlerine ve kargo nakliyecilerine odaklanıyor. Ancak Tesla’nın Otopilot’unu içeren güvenlik sondaları, tamamen otonom bir araç geliştirmenin ne kadar zor olduğu konusunda bir uyarı notu görevi de görüyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu