GÜNDEM

Apple ‘Tap to Pay’ özelliği ile temassız ödeme imkanı sunacak

Apple, bu yıl içinde iPhone XS ve sonraki modellerde desteklenen temassız ödeme özelliğini getirecek.

Apple, mobil cihazları için temassız ödemelere olanak tanıyan “Tap to Pay”’i kullanıma sunmayı planladığını duyurdu. Bu teknoloji iPhone XS ve sonraki modellerde desteklenecek ve aynı zamanda diğer dijital cüzdanlar, üçüncü taraf ödeme platformları ve temassız kredi ve banka kartlarıyla da çalışacak.

Tap to Pay özelliği ile işletmeler, destekleyici bir iOS uygulaması aracılığıyla temassız ödeme yöntemini kullanabilecek. Ödeme sırasında işletmeler, müşteriden iPhone veya Apple Watch’ını kendi iPhone’larının yakınında tutmasını isteyecek ve ödeme NFC teknolojisi kullanılarak güvenli bir şekilde tamamlanacak. Bununla birlikte, temassız ödemeleri kabul etmek için ek bir donanım istenmeyecek. Apple ayrıca iPhone’da Tap to Pay ile müşterilerin ödeme verilerinin korunduğunu ve özellik aracılığıyla yapılan tüm işlemlerin şifrelendiğini belirtti. Öyle ki gizlilik ve güvenlik söz konusu olduğunda Apple, iPhone’da Tap to Pay ile müşterilerin ödeme verilerinin, Apple Pay’de kullanılan aynı teknolojiyle korunacağını söyledi.

Bu yeni özellik başlangıçta ABD’de sunulacak ve American Express, Discover, Mastercard ve Visa’nın ortak ödeme kartlarıyla çalışacak. Amerikan Apple Mağazaları, yıl içinde iPhone’da Tap to Pay’i desteklemeye başlayacak. Bununla birlikte Apple’ın yeni ödeme sistemine dahil olan ilk şirket, 2022 baharında kullanmaya başlayacak olan Stripe oldu. Kredi kartlarını işlemek için Stripe gibi şirketleri kullanan işletmelerin, herhangi bir ek kart okuyucusu olmadan doğrudan bir iPhone’dan temassız ödeme alabilmesi müşterilerin ödemelerini hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirmesini sağlayacak.

Apple, ABD’deki daha fazla işletmeye Tap to Pay özelliğini sunmak için ödeme platformları ve uygulama geliştiricilerle iş birliği içinde çalışmayı planlıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu