GÜNDEM

Et ve süt ürünlerini tüketmemek yaşam süresini uzatıyor

Kuruyemiş, bakliyat, meyve ve sebze gibi ürünleri tüketen kişiler, et ve süt ürünleri tüketenlere kıyasla 13 yıl daha fazla yaşayabilir.

Geçtiğimiz günlerde Norveç’teki Bergen Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, daha sağlıklı bir beslenme düzenine geçmenin insan hayatına 10 yıldan fazla bir süre ekleyebileceğini öne sürüyor. Uzmanlar, kırmızı ve işlenmiş et yerine daha fazla kepekli tahıl, baklagiller ve kuruyemiş yemenin kaliteli yaşamı artırmanın en iyi yolu olduğunu söylüyor.

Çalışma; kuruyemiş, bakliyat, meyve ve sebze gibi ürünleri tüketen bir kişinin et ve süt ürünleri tüketen birine kıyasla 13 yıl daha fazla yaşayabileceğini ortaya koyuyor çünkü baklagiller, kepekli tahıllar ve kuruyemişler kolesterolü düşürür, vitamin ve minerallerle doludur. Ancak yüksek miktarda tuz ve şeker içeren işlenmiş gıdalar, kırmızı et ve süt ürünleri obezite, kardiyovasküler hastalık, diyabet ve çeşitli kanserlerle yol açarak yaşam süresini azaltır.

Bergen Üniversitesi araştırmacıları, 60 yaşındaki bir kişinin sağlıklı beslenerek ömrünü yaklaşık 8,5 yıl, 80 yaşındakilerin ise 3,5 yıl artırabileceğini söyledi. Ayrıca araştırmacılar, 20 yaşındaki bir kişinin, günlük 0 gr bakliyat tüketimini günde 200 gr’a yükselttiğinde yaklaşık 2,5 yıl daha uzun yaşayabileceğini belirtti.

Baklagiller doğal olarak yağ bakımından düşüktür ancak lif, protein, vitamin ve mineral bakımından yüksektir. Bu nedenle, sağlıklı yaşam için günde 225 gr yulaf lapası ve kahverengi pirinç gibi tam tahıllı ürünlerin yanı sıra, günlük 25 gr kuruyemiş tüketimi öneriliyor. Bu ürünlerin kullanımı, yaşam süresini ortalama 2 yıl uzatıyor. Aynı zamanda araştırmacılar, yağ ve tuz bakımından daha yüksek olan hem kırmızı hem de işlenmiş etleri tamamen kesmenin, insan hayatına toplamda yaklaşık 4 yıl ekleyebileceğini söylüyor. Yaşam süresini en fazla uzatan ürünün tam tahıllı ürünler olduğunu belirten araştırmacılar, bu süreyi kısaltan ürünlerin ise yumurta ve beyaz et olduğunu dile getiriyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu