Teknoloji

Sanatın geleceği dijitalde olabilir mi?

Son yıllarda sanal servetin patlaması, dijital ticaretin dışında artık bir alıcı piyasası konumunda geldi.

Dijital dünya sanat dallarını da içine alarak yeni dijital mülkiyet biçimlerinin de yolunu açtı. Çevrimiçi sanat dünyasının yükselişiyle sanatın yaratılma, algılanma ve sahiplenme kavramları da artık yeni boyutlar kazandı. Ancak tüm alanlarda olduğu gibi dijital sanat dünyası da sürekli gelişiyor. Etkisi ve dönüşümün ölçeği açısından, dijital sanatın büyümesi ve onu destekleyen alım-satım teknolojisi de kendini sürekli yeniliyor.

Bir kavram olarak ‘dijital sanat’ aslında oldukça basittir. Çoğunlukla dijital bir platformda var olan dijital araçlar kullanılarak yapılan sanattır. Dijital sanat pazarını destekleyen teknoloji, bu nedenle biraz daha karmaşıktır. Bunun merkezinde NFT’ler veya değiştirilemez belirteçler bulunur. Dijital sanat eserleri, “minting” olarak bilinen bir süreç olan NFT’ler biçiminde blok zinciri teknolojisine basılıyor. Buna karşılık, bu NFT’ler silinmez bir mülkiyet anlamı kazanıyor. Böylelikle NFT’ler çalınamaz, taklit edilemez veya değiştirilemez. Ayrıca bu, dijital sanat eserlerinin kriptografik olarak güvenli bir şekilde alınıp satılabileceği anlamına geliyor. Başka bir deyişle, bir galerinin ya da görkemli bir evin duvarında asılı olan bir Rembrandt’ın aksine, bu eserler ele geçirilip karaborsaya götürülemez.

Dijital sanatın ve NFT’lerin yükselişi, yakın zamana kadar yalnızca çevrimiçi hayran kitleleri olan sanatçılara şimdiden ün kazandırdı ve onları milyoner yaptı. Öyle ki bu yıl sanatçı Beeple’ın bir NFT sanat eseri, Christies’te uzun süre Matisse ve Van Gogh gibi tuvallerin ticaret alanı olarak 69 milyon dolara satıldı. Bu onu David Hockney ve Jeff Koons’tan sonra müzayedede yaşayan en pahalı üçüncü sanatçı yaptı.

Ancak Beeple’ın 2007’den beri yaptığı 5.000 dijital görüntünün birleşimi olan “Everydays: The First 5000 Days” adlı çalışma benzersiz bir hikayeye sahipti. Aynı zamanda geleneksel bir müzayede evinde satılan ilk dijital sanat eseri olma özelliğini taşıyor. Ayrıca, sadece adımlarını bulan yeni bir sanatçıyı yansıtmakla kalmıyor, aynı zamanda tamamen yeni bir sanat ortamının kapılarını açıyor. Christies’te satılan sanat eserlerinin altında cüzdan adresi ve değişmeyen token ile ilgili ayrıntılar da yer alıyor. Christies’te hiçbir sanat eseri daha önce bu ayrıntıları taşımamıştı ve bu, birçok kişinin aklında dijital sanatın ve onu destekleyen kripto teknolojisinin bir gün sanat piyasasının merkezindeki fiziksel bölümü değiştirip değiştirmeyeceği konusunda soru işaretleri bıraktı.

Beeple gibi eserler, yüksek fiyatlara ulaşan tek tarz değil. Ethereum blok zincirinde depolanan ve hepsi benzersiz olan 10.000 dijital çizgi film benzeri karakterden oluşan CryptoPunks koleksiyonu, 2017’de parça başına 1 ila 34 dolar arasında satışa sunuldu. Bunlardan biri Temmuz’da 7,5 milyon dolara satıldı. Geçen yıl da bu eserlerin ortalama fiyatı 207 bin 211 dolardı. Dijital sanat, fiziksel sanata çok benzer çünkü kamu algısı, bir eserin parasal değerinin arkasındaki temel itici güçtür. Ancak CryptoPunks gibi bir koleksiyonun parçası olan bir eser söz konusu olduğunda, değer aynı zamanda kaç kişinin alıp sattığından da etkilenir.

Spekülatörlerin dijital sanat dünyasına daha yakından bakmalarını sağlayan şeylerden biri, en iyi bilinen bazı dijital sanat eserlerinin fiyat artışının, kayıtlı tarihteki diğer sanat eserlerinden daha hızlı olması gerçeğidir. Son yıllarda sanal servetin patlaması, dijital ticaretin dışında sınırlı kullanımı olan bitcoin, Ethereum ve diğerlerinin popülaritesi sayesinde artık bir alıcı piyasası konumundadır.

Sanatçıların kendileri için tüm sürecin merkezinde, eserlerini bir NFT’ye dönüştürebilme yeteneği yatıyor. 10 yıl önce başladığından beri, Danimarka merkezli bir şirket, sektördeki en uygun fiyatlı para basma hizmetleri arasında yer alıyor. Bir sanatçı, bu şirketin kendi blok zinciri platformunu kullanarak sadece 1 dolar karşılığında 900 eser basabilir. Ayrıca, şirket yalnızca işin sonunda satılması durumunda komisyon alır. Satılmadığı takdirde de düşük basım maliyetini bir kenara bırakın, sanatçının hiçbir kaybı olmaz.

Özellikle genç nesiller arasında dijital sanatın çekiciliğinin bir kısmı erişilebilirlik kolaylığıdır. Potansiyel alıcıların galerilere veya müzayede evlerine gitmesi gerekmez. Ve duvarlarına asacak orijinal sanat eserlerine sahip olmasalar da X, Y ve Z kuşağı arasındaki çevrimiçi etkileşimin kapsamı, bunun caydırıcı olmadığı anlamına gelir.

Genç nesiller, tüm iyi yönlerine rağmen çevrimiçi varlıkların yatırım için her zaman güvenilir hedefler olmadığını pek çok kişiden daha iyi anlıyor. Bununla birlikte, düzgün bir şekilde basıldığında, NFT’ler oldukça güvenlidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu