GÜNDEM

Akıllı gıda ambalajı, mikropları öldürmeye yardımcı olacak

Bu gelişmiş gıda ambalajı malzemesinin geliştirilmesi, sürdürülebilir gıda teknolojisi için çözümler sunmayı amaçlıyor.

Harvard Üniversitesi ve Singapur’daki Nanyang Teknoloji Üniversitesi’nden (NTU) bir grup araştırma ekibi, biyolojik olarak parçalanabilen, sürdürülebilir ve zararlı mikropları öldüren akıllı bir gıda ambalaj malzemesi geliştirdi. Aynı zamanda bu ambalaj, taze meyvelerin raf ömrünü iki veya üç gün uzatabilir.

Su geçirmez gıda ambalajı, doğal antimikrobiyal bileşiklerden oluşan bir karışımla aşılanmış zein, nişasta ve diğer doğal olarak türetilmiş biyopolimerler adı verilen bir tür mısır proteininden yapıldı. Bunlar arasında yemek pişirmede kullanılan yaygın bir bitki olan kekik yağı ve turunçgillerde bulunan sitrik asit de bulunuyor.

Laboratuar deneyleri, nemdeki bir artışa veya zararlı bakterilerden gelen enzimlere maruz kaldığında, ambalajdaki liflerin doğal antimikrobiyal bileşikleri serbest bıraktığı ve E. Coli ve Listeria gibi yiyecekleri kirleten yaygın tehlikeli bakterileri öldürdüğünü ortaya koydu. Bileşikler, gıda ürününün yanı sıra, ambalajın yüzeyinde büyüyen herhangi bir bakteriyle mücadele ettiğinden, yemeye hazır gıdalar, çiğ et, sebzeler ve meyveler de dahil olmak üzere çok çeşitli ürünler için kullanılma potansiyeline sahip. Öyle ki araştırma testlerinden birinde uzmanlar, bu tür ambalajlara sarılmış çileklerin küflenmeden önce yedi gün taze kaldığını, normal meyve sepetlerinde saklanan çileklerin ise dört gün boyunca taze kaldığını buldu.

Araştırmacılara göre, akıllı gıda ambalajı malzemesi büyütüldüğünde biyolojik olarak parçalanabilir olduğu için plastik atık miktarını azaltmak adına bir alternatif olarak kullanılabilir. Ana bileşeni olan zein ayrıca etanol üretmek için mısır nişastası veya yağlarının kullanılmasından kaynaklanan atık bir yan ürün olan mısır glüteninden üretiliyor.

Projeyi yöneten Profesör Mary Chan, bakteri ve mantarları uzak tutmak için yerleşik teknolojiye sahip sürdürülebilir ve biyolojik olarak parçalanabilen aktif gıda ambalajının, gıda endüstrisi için büyük önem taşıdığını söyledi. Aynı zamanda, plastik gibi önemli bir olumsuz çevresel etkiye sahip olan ticari gıda ambalajlarında kullanılan petrol bazlı polimerlere karşı çevre dostu bir alternatif olarak hizmet edebileceğini de belirtti.

NTU ve Harvard Üniversitesi araştırmacılarından oluşan ekip, önümüzdeki birkaç yıl içinde ticarileştirme amacıyla teknolojilerini endüstriyel bir ortakla büyütmeyi umuyor. Ayrıca şu anda gıda güvenliğini ve kalitesini artırmak için biyopolimer bazlı akıllı gıda ambalaj malzemeleri geliştirmek için başka teknolojiler geliştirmek için çalışıyorlar.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu