GÜNDEM

Toyota, 2025 yılına kadar kendi otomotiv yazılım platformunu başlatacak

Toyota ikincil, temel ve gelişmiş işlevleri yerine getirecek kendi dahili araç yazılım platformunu piyasaya sürmeyi planlıyor.

Japon otomobil üreticisi Toyota, araçları için 2025 yılına kadar otonom sürüş gibi gelişmiş operasyonları gerçekleştirebileceği kendi işletim sistemini piyasaya sürmeyi planlıyor. Yazılım, elektrikli motorları ve araç pillerini yönetmenin yanı sıra otonom sürüş, eğlence ve navigasyon gibi birçok destekleyici işlev barındıracak.

Toyota’nın otomotiv yazılım platformu Arene, Alman rakipleri Volkswagen ve Daimler AG ile rekabet etmeyi hedefliyor. Bununla birlikte Volkswagen “VW.OS” yazılımı üzerinde çalışırken Daimler, 2024 yılına kadar kendi “Mercedes-Benz işletim sistemini” otomobillerine entegre etmeyi planlıyor.

Geçtiğimiz günlerde Nikkei, Japon otomobil üreticisinin, gelecekte Subaru gibi bağlı şirketlere sunmak amacıyla işletim sistemini 2025 yılına kadar kendi araçlarına kurmayı hedeflediğini açıkladı. Rapora göre Toyota, Arene’i diğer otomobil üreticileri ve elektrikli ya da otonom araçlar üzerinde çalışan şirketlerin kullanımına sunmak için bir lisanslama modeli düşünüyor.

Kısa süre önce elektrikli araçların faydalarını ve kitlesel elektrifikasyonu hakkında duyuru yapan Toyota, şimdi kendi sistemini geliştirmeye ve direksiyonu yönlendirme, frenleme gibi EV yazılımının yapması gereken her şeyi yapmaya başlıyor. Bu, bir şirketin özerkliğe doğru hareketinin önemli bir parçası olarak görülüyor.

Toyota’nın daha önce Apple ile birlikte elektrikli aracı üzerinde çalıştığı söyleniyordu, ancak Eylül 2021 raporundan bu yana gelişme kaydedilemedi. Ayrıca Toyota ve Subaru, Kasım ayında Los Angeles Otomobil Fuarı’nda tanıtılan Solterra EV’yi geliştirmek için iş birliği yaptı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu