GÜNDEM

İsviçre’deki ahşap asma bahçeleri robotlar ve yapa zeka inşa ediyor

Yapay zeka ve 4 robot tarafından desteklenen heykelsi asma bahçeye, Babil kraliçesinin adı olan “Semiramis” ismi verildi.

Müller Illienli peyzaj mimarları, İsviçreli inşaat firması Timbatec ve diğer endüstri ve araştırma ortaklarıyla birlikte çalışan Zürih Federal Teknoloji Enstitüsü’nden (ETH) araştırmacılar, Tech Cluster Zug için mimari bir heykel inşa ediyor. 22,5 metre yüksekliğindeki yapı, 8 ince çelik sütun tarafından desteklenen geometrik olarak karmaşık 5 ahşap kabuktan oluşuyor. Adını, antik Babil’in Asma Bahçeleri’ne atfedilen Babil kraliçesinden alan Semiramis adlı heykel, proje kapsamında geliştirilen yenilikçi dijital yöntemlerle tasarlanarak inşa ediliyor. En önemlisi heykel, yapay zeka ve dört iş birlikçi robot yardımıyla geliştiriliyor.

Yapının çok yönlü bölmeleri, ETH Zürih’teki Robotik İmalat Laboratuvarında üretiliyor. Ancak tasarım, boyut, sulamanın gerekliliği ve yapım tarzı gibi temel gereksinimlerin, bir dizi bilgisayar modeli ve makine öğrenme algoritması aracılığıyla ortaya konulmasıyla sağlandı. Algoritma, 70 metrelik yapıyı oluşturan büyük “bölmelerden” birinin konumunu veya yüzeyini oluşturan panellerin düzenini değiştirebiliyor. Oluşturulan yazılım sayesinde daha sonra genel yapının ve diğer panellerin geometrisi, bu değişikliklere uyum sağlamak için ayarlanarak kendi ağırlığını güvenli bir şekilde taşıyabilecek.

Aynı zamanda algoritma, robotların hareketlerini, panellerin yer değiştirmesi sırasında hiçbir çarpışma olmayacak şekilde hesaplıyor. Makineler 4 paneli yan yana yerleştirdikten sonra, özel bir döküm reçinesi ile yapıştırmadan önce geçici olarak birleştiriyor. Semiramis’in 5 ahşap bölmesinin her biri, bu ahşap panellerin 51 ila 88’ini içeriyor.

Geleneksel ahşap konstrüksiyonun aksine, robotik üretimin çeşitli avantajları vardır. Öyle ki robotlar insanları ağır kaldırma ve hassas konumlandırmadan kurtarır ve montaj süreci, fazla maliyet ve yoğun altyapılar gerektirmez.

ETH’nin Hesaplamalı Robotik Laboratuvarı ile ortaklaşa geliştirilen bilgisayar yazılımı, ahşap kabukların tasarımlarında da kullanıldı ve bu bölmenin bilgisayar modeli, tek bir nokta hareket ettirildiğinde her bölmenin tüm geometrisini otomatik olarak ayarladı. Öneriler, bölmelerin şekillerine ve birbirlerine göre mekansal düzenlemelerine göre farklılık gösterdi.

ETH Mimarlık ve Dijital İmalat Profesörü Matthias Kohler, Semiramis’in ETH içindeki ya da dışındaki insanları bir araya getiren ve etkileşimli mimari tasarım ve dijital fabrikasyon gibi günümüzün temel araştırma konularını geliştiren mimari araştırmalar için önemli bir proje olduğunu söyledi.

Robotik prefabrikasyon şu anda tam hızda çalışıyor. Bireysel bölme parçaları düzenli olarak bir kamyonla Zug’a gönderiliyor. Semiramis’in tüm hazırlıkları gelecek baharda bitmiş olacak ve 2022’de dikilecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu