GÜNDEM

Yıldızlararası seyahatin ilk yolcuları küçük yaşam formları olacak

Bilim insanları yeni çalışmalarında, ilk yıldızlararası seyahat yolculuğu için uzaya insan yerine solucan göndermeyi planlıyor.

İnsanlar son yıllarda Güneş Sistemi içindeki uzay araştırmalarında önemli ölçüde ilerlemiş olsalar da diğer yıldız sistemlerine yapılan görevler hala bilim kurgunun ötesine geçemedi. Tahrik sistem teknolojilerine veya seyahat koşullarına ek olarak, en büyük sınırlama zaman ve mesafe oluyor. Bu nedenle Amerikalı gökbilimciler, yeni tahrik sistem biçimlerini ve mikroskobik solucanların yıldızlararası gezginler olarak kullanımını bütünleştiren bu soruna bir çözüm geliştirdiler. Yayımlanan iki yeni çalışma, görevlerin Güneş Sistemi dışına çıkmak için gerekli hızlara asla ulaşamayacaklarını anlayarak, uzay araçlarındaki yakıt seçeneğini ortadan kaldıran bir tahrik sistemi yaklaşımı geliştirdi.

Kaliforniya Üniversitesi Santa Barbara’daki araştırmacılar, yeni çalışmalarında ilk yıldızlararası seyahat yolculuğunda uzaya insan yerine solucan göndermeyi hedefliyor. Bu yolculuk için en ilginç alternatif olarak binlerce solucan ve disk bir plaka şeklindeki uzay araçları düşünülüyor. Uzay aracının inanılmaz hızlarda hareket ettirilerek yaklaşık 20 yıl içinde Proxima Centauri’ye ulaşması ve fotonik iletişim yoluyla Dünya’ya değerli bilgiler göndermesi hedefleniyor.

Araştırmacılar verileri tespit etmek, toplamak ve Dünya’ya geri iletmek için yerleşik enstrümantasyonla küçük problara güç sağlamak için ışık kullanmayı öneriyor. İtici güç olarak, Dünya’ya veya Ay’a yerleştirilmiş bir lazer dizisi kullanıp ışık hızının %30’una varan hızlara ulaşılması bekleniyor. Bu şekilde, itici kaynak uzay aracının dışında olacak ve gezegenimizde veya doğal uydumuzda kalacak.

Bununla birlikte bilim insanları, C. elegans solucanlarının doğru astronotlar olabileceğini öngörüyor. Öyle ki Columbia mekiğinin trajik parçalanmasından kurtulma geçmişine sahip olan minik nematodların mükemmel bir alternatif olacağı düşünülüyor. En önemlisi de nematodların, tüm metabolik fonksiyonları pratik olarak durdurdukları ancak hala hayatta oldukları bir “askıya alınmış animasyon” statüsü elde edebilmeleridir.

Bu şekilde solucanların binlercesi, bu “askıya alınmış” durumda seyahat eden disk plaka şeklindeki uzay aracına yerleştirilebilir. Daha sonra “uyandırılabilir” ve yıldızlararası seyahatin herhangi bir etkisini tespit etmek ve gözlemleri fotonik iletişim yoluyla Dünya’ya iletmek için hassas bir şekilde izlenebilirler. Işık yoluyla gönderilen bilgiler, bir noktada yıldızlararası yolculuğun insanlar tarafından gerçekleştirilene kadar koşulları aşamalı olarak iyileştirmek için hayati öneme sahip olacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu