GÜNDEM

Apple, “çoklu” katlanır iPhone prototipleri üzerinde çalışıyor

Apple’ın iPhone için katlanabilir bir model düşündüğü ve birkaç prototip üzerinde test çalışmaları yaptığı söyleniyor.

Apple’ın katlanabilir ekranlar içeren birden fazla prototip üzerinde çalıştığı ve ekran teknolojisiyle ilgili sorunlar yaşadığı belirtiliyor. Ancak katlanabilir akıllı telefon pazarında yer almaya hazırlanan Apple’ın katlanılabilir telefonların eskime sürecine gireceği konusunda da endişeleri var. Bu nedenle Apple, piyasayı dikkatli bir şekilde gözlemlemek ve rakiplerinin hatalarını düzeltmek konusunda kararlı görünüyor. Diğer teknoloji şirketleri görünüşte beta olan ürünleri yinelerken Apple, katlanabilir tasarımın iPhone’un mevcut tasarımından farklı olmadığından emin olmak istiyor.

Bununla birlikte, bir dizi Android üreticisi katlanabilir telefonlar geliştirmek için adımlarını çok önceden atmaya başlamıştı. Öyle ki Samsung şu anda Galaxy Z Flip 3 ve Z Fold 3 ile pazarda lider durumda bulunuyor. Gelecekte akıllı telefon kullanıcıları arasındaki bölünmenin işletim sistemi yerine form faktörü üzerinde olacağı düşünülüyor.

Bu arada, Çinli üreticiler Huawei ve Honor da katlanabilir ve kapaklı telefonlar piyasaya sürdü ve Google’ın ‘Passport’ kod adlı kendi cihazını prototiplediği de bildiriliyor. Aynı zamanda bu cihazların daha iyi okunabilirlik veya daha kolay oyun akışı gibi bazı niş kullanım durumları olsa da çoğu tek bir ekran için tasarlanmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu