GÜNDEM

Yeni bir araştırmaya göre, uyuma şekli ölüm zamanını belirliyor

Çalışma, artan uyku parçalanmasının ölüm zamanını belirlemedeki en güçlü gösterge olduğunu ortaya koydu.

Bilim insanlarının yaptığı yeni bir araştırma, daha yüksek uyku yaşının çoğunlukla “artan uyku parçalanmasına” yansıdığını ve bunun gelecekteki sağlığın bir göstergesi olduğunu öne sürüyor. Stanford Üniversitesi’ndeki bilim insanları, bir kişinin “uyku yaşını” tahmin etmek ve ölümle en yakından bağlantılı uyku varyasyonlarını belirlemek için makine öğrenimini kullanan bir sistem geliştirdi.

Çalışma, bireylerin uykuları sırasında çene ve bacak hareketi, nefes alma ve kalp atışı gibi özelliklerini araştıran 12.000 çalışmayı değerlendirdi. Bireylerin uykularının farklı özelliklerini değerlendiren araştırmacılar, insanların geceleri birkaç kez hatırlamadan kısa bir süre uyandıklarında uyku parçalanmasının, ölüm oranının en güçlü göstergesi olduğunu buldu.

Bilim insanları, Parkinson hastaları örneğini gösterdiler ve çoğu durumda, diğer semptomların ortaya çıkmasından yaklaşık 5 ila 10 yıl önce rüyalarını şiddetli bir şekilde gerçekleştirdiklerini söylediler. Araştırmacılar, ilk olarak belirli bir yaşta ortalama uykunun nasıl göründüğünü belirlediler. Daha sonra 12.000 çalışmadaki bireylerin verilerindeki kalıpları değerlendirmek için bir makine öğrenme sistemi kullandılar ve bunu uyku yaşlarını tahmin etmek için kullandılar.

Araştırmacılar, insanların kronolojik yaşları ile uyku yaşları arasındaki farkı kullanarak, daha yaşlı uyku yaşının bir sağlık sorununun göstergesi olduğu varsayımına dayanarak ölüm oranlarını tahmin ettiler. Ancak bilim insanları, uyku parçalanmasının ölüm riskiyle nasıl bağlantılı olduğunun net olmadığını söylüyor. Çalışmanın yazarı Dr. Mignot yaptığı açıklamada, bir sonraki çalışmalarının uyku bölünmesinin sağlığa neden bu kadar zararlı olduğunu belirlemek olduğunu açıkladı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu