GÜNDEM

Yapay zeka, insan sesine dayanarak hastalıkları teşhis edebilir

Araştırmacılar, insan sesinin hastalığın teşhisine yardımcı olması amacıyla bir uygulama üzerinde çalışıyor.

Ulusal Sağlık Enstitüleri, ses verilerini toplamak ve insanların konuşmalarına göre hastalıklarını teşhis edebilecek bir yapay zeka geliştirmek için büyük bir araştırma projesi üzerinde çalışıyor. Güney Florida Üniversitesi Sağlık Sesi Merkezi Direktörü ve çalışmanın lideri olan Dr. Yael Bensoussan, ses teli titreşimlerimizden konuştuğumuzda nefes alma kalıplarımıza kadar her şeyin sağlığımız hakkında potansiyel bilgiler sunduğunu söylüyor.

Ekip, beş alanda rahatsızlığı olan kişilerin seslerini toplayarak başlayacak. Bunlar; nörolojik bozukluklar, ses bozuklukları, duygudurum bozuklukları, solunum bozuklukları ve otizm ve konuşma gecikmeleri gibi pediatrik bozukluklar olarak belirlendi. Proje ayrıca, hassas tıp için büyük ölçekli sağlık veritabanları oluşturmak amacıyla hükümetten 100 milyon dolardan fazla fon desteği alıyor.

İlk olarak araştırmacıların verileri bir araya getirerek başlaması gerekiyor çünkü AI veritabanını ne kadar genişletirse o kadar iyi sonuç verebilir. Dört yılın sonunda, klinik veriler ve genetik bilgiler gibi diğer biyobelirteçlerle ilgili verilerle eşleşmesi için yaklaşık 30.000 sesin toplanması düşünülüyor. Veritabanı, belirli hastalıklarla teşhis edilen hastaların seslerindeki ortak özellikleri tanımak için AI algoritmalarını eğitmek için araştırmacılar arasında paylaşılacak. Hassas verilerin gizli ve güvenli tutulduğundan emin olmak için modeller, makine öğrenimi yazılımı kullanarak biyomedikal araştırmalara yardımcı olmaya odaklanan bir girişim olan Owkin tarafından desteklenen birleşik öğrenme kullanılarak eğitilecek.

Bu, araştırmacıların insan seslerini incelemek için AI’ı ilk kez kullanmaları değil, ancak bu düzeyde ilk kez veri toplanacak. Nihai hedef, genel pratisyenlerin hastaları uzmanlara yönlendirmesine yardımcı olarak kırsal veya yetersiz hizmet alan topluluklara erişim arasında köprü kurulmasına yardımcı olabilecek bir uygulama geliştirmek. Uzun vadede, iPhone’lar veya Alexa, sesimizdeki öksürük gibi değişiklikleri algılayabilir ve tıbbi yardım almamızı tavsiye edebilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu