GÜNDEM

Yapay zeka, felçli hastaların düşüncelerini metne çevirmeyi başardı

Yeni bir beyin implantı sistemi, boyundan aşağısı tamamen felç olan bir hastanın zihninden geçenleri yazıya çevirdi.

Dünya çapında milyonlarca insan felç nedeniyle üst uzuvlarını kullanma veya konuşma yeteneğini kaybediyor. Ancak bu insanlar yazamasalar da yazmayı hayal etme yetilerini sürdürüyor. Yakın zamanda bilim insanları, felçli hastaların bu düşüncelerin yazılı bir metne nasıl dönüştürüleceğini buldular. Hayali el yazısının tüm cümleleri “yazmasını” sağlamak için yeni bir beyin implantı sistemi geliştirdiler. Araştırma sonuçları, felçli erkeklerde %94 doğruluk oranıyla başarı kaydederek oldukça cesaret verici bir gelişme ortaya koydu. Kullanılan bu implantlar, el yazısı sırasında üretilen sinirsel aktivite sinyallerini yorumlamak için yapay zeka kullanan Beyin Bilgisayar Arayüzü (BCI) adlı uzun süredir devam eden araştırmanın bir parçası.

Bilim insanları tarafından gerçekleştirilen deney, 2007’den beri bir araba kazasından sonra felç olan bir hastanın T5 sırt omurgası üzerinde yapıldı. Deney sırasında T5 omurgası, hayali kalem ve kağıtla mektup yapmayı düşünerek yazıyormuş gibi yoğunlaştı. Motor korteksine yerleştirilen elektrot, beyin aktivitesinin sinyallerini kaydetti ve daha sonra harici bir bilgisayarda çalışan bir algoritma tarafından yorumlandı. Ardından, alfabenin 26 harfini ve bazı temel noktalama işaretlerini zihinsel olarak izleyen T5 omurga kaleminin hayali yörüngesinin kodunu çözdü.

Stanford Üniversitesi araştırmacılarından çalışmanın yazarı Frank Willet bu yeni sistemin, intrakortikal elektrotlar tarafından kaydedilen zengin sinirsel aktiviteyi ve dilsel kalıpların gücünü kullandığını söyledi. Ayrıca sinirsel olarak çözülmüş harflere uygulandığında, hızlı ve doğru bir metin oluşturabileceğini belirtti.

Burada T5 omurgası, neredeyse tüm bağımsız fiziksel hareketlerini kaybetmiş insanlar için sanal bir el yazısı sisteminin yeteneklerini gösterdi. Test sırasında hasta, yaklaşık %94 doğrulukla dakikada 90 karakter veya dakikada yaklaşık 18 kelime yazma hızına ulaşabildi.

Araştırmacılar, bu hızın akıllı telefon kullanıcılarının yazma hızına neredeyse eşdeğer olduğunu, yani dakikada 115 karakter veya 23 kelime olduğunu söyledi. Willett, bu hareketleri gerçekleştirme yeteneğini kaybettikten sonra dahi beynin ince hareketleri bildirme yeteneğini koruduğunu belirtiyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu