GÜNDEM

General Electric 3 şirkete bölünecek

Amerika kökenli efsanevi elektrik üreticisi General Electric havacılık, sağlık ve enerji odaklı halka açık 3 ayrı şirkete ayrılacak.

Amerika’nın elektrik dağıtımını tekelinde tutan General Electric (GE), geçtiğimiz günlerde yapılan duyuruda imparatorluğu 3 şirkete böleceklerini açıkladı. Duyurunun ardından GE’nin hissesi, Wall Street’te en çok arananlardan biri haline geldi.

GE’nin geliri, Amerika’nın ilk “süper yıldız CEO”larından biri olan Jack Welch’in görev süresi boyunca yaklaşık 5 kat arttı ve şirketin değeri 30 kat yükseldi. Ancak son 10 yılda GE, Büyük Buhran’dan bu yana yaşanan en kötü mali krizin gelişiyle neredeyse yıkıma uğradı. Güvenlik açıkları da ortaya çıkan General Electric’in merkez üssü, şirketin finansal kanadı olan GE Capital oldu.

Hisseler, 2008’in başından 2009’un ilk birkaç ayına kadar değerinin %80’ini kaybetti ancak son zamanlarda toparlanmaya başladı. Varlık satışları gelmeye devam ettikçe hisse senedi bu yıl %30 artış gösterdi ve hisseler yoğun işlemlerde %6 artarak yeni bir zirveye ulaştı.

GE’nin en karlı birimi olan havacılık bölümü, faaliyetlerine General Electric ismiyle devam edecek. Şirket 2023’ün başlarında sağlık hizmetlerini, 2024’te de yenilenebilir enerji, güç ve dijital operasyonları içeren enerji segmentini kapatacak.

Şirketin kurucu ortağı ve yönetim kurulunda hizmet veren büyük paydaşlarından Trian Fund yönetimi, yeni stratejilerinin her biri daha derin operasyonel odaklanma ve hesap verebilirliğe, daha fazla stratejik esnekliğe ve özel sermaye tahsisi kararlarına sahip, iyi sermayelendirilmiş, endüstri lideri 3 kamu şirketi olacağını söyledi. Şirket yaptığı açıklamada, yönetim kurulu onayı gerektirecek olan bölünme ile ilgili yaklaşık 2 milyar dolarlık bir operasyonel maliyet beklediğini de ekledi.

Endüstri lideri General Electric’in bölünme kararının, diğer büyük holdinglerin de benzer eylemleri harekete geçirebileceğini düşündürüyor. Uzmanlar, GE’nin duyurusunun Emerson, Roper Technologies ve 3M dahil olmak üzere diğer birçok çok endüstrili şirketin yönetim kurullarını daha agresif portföy sadeleştirme hamlelerinde ilerlemeye teşvik edebileceğini tahmin ediyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu