GÜNDEM

Yapay zeka birkaç saat içindeki hava durumunu tahmin ediyor

DeepMind’ın yapay zekası tam olarak ne zaman ve nerede yağmur yağacağını tahmin ediyor.

İklim değişikliği, araştırmacıların hem önemli maddi hasara hem de ölüme yol açacağını düşündükleri şiddetli yağışların sıklığı ve şiddeti arttıkça, olumsuz hava koşullarını tahmin etmeyi zorlaştırıyor. Yağmuru, özellikle de şiddetli yağmuru tahmin etmek ise açık hava etkinliklerinden havacılığa ve acil hizmetlere kadar birçok sektör için kritik öneme sahip.

Ancak bunu isabetli yapabilmek oldukça zor çünkü gökyüzünde ne kadar su olduğunu, ne zaman ve nereye düşeceğini bilmek, sıcaklık değişiklikleri, bulut oluşumu ve rüzgar gibi bir dizi hava sürecine bağlıdır. Kendi başlarına yeterince karmaşık olan tüm bu faktörler de birlikte ele alındığında daha da karmaşıklaşıyor.

Karmaşık denklemler kullanan geleneksel yöntemler, genellikle yalnızca 6 saat ile 2 hafta arası bir süre için tahminde bulunuyor. Bunlar, uzun vadeli tahmin için efektif olsa da önümüzdeki bir saat içindeki hava tahmininde kesin sonuçlar vermiyor. Bu duruma çözüm üreten Google’a ait Londra merkezli yapay zeka laboratuvarı DeepMind ve Exeter Üniversitesi’ndeki bilim insanları, İngiltere’nin ulusal hava durumu hizmeti olan Met Office ile DGMR adında bir yapay zeka geliştirdi.

2016’dan 2018’e kadar Birleşik Krallık radar haritalarını kullanarak yaygın yağış modellerini nasıl belirleyeceğini öğrenen sistem, 2019’daki haritalarda test edildi. DGMR; konum, menzil, hareket ve yağmur yoğunluğu tahminleri de dahil olmak üzere, 90 dakika içerisinde olabilecek hava durumunu yüzde 89 oranında doğru bir tahminle bildi. AI sistemi ayrıca kritik fırtınalar ve seller de dahil olmak üzere, daha doğru kısa vadeli tahminler de yaptı. 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu