GÜNDEM

Rusya, teknoloji devleri Google ve Meta platformlarına para cezası verdi

Rusya, yerel mevzuat tarafından yasaklanan içerikleri silmedikleri için teknoloji devleri Google ve Meta’ya büyük para cezaları verdi.

Rus makamları, sosyal medya platformlarının uyuşturucu kullanımı, silahlar ve patlayıcılarla ilgili içerikleri kaldırmamadıkları için yaptırımlarını artırdı. Google’a yaklaşık 100 milyon dolar, Facebook’un ana şirketi Meta’ya ise 27 milyon dolar para cezası verildi. Moskova’daki Tagansky Bölge Mahkemesi, Google’ın yasaklı içeriği kaldırmayı defalarca ihmal ettiğini belirtti. Google ise bir sonraki adımlarına karar vermeden önce mahkeme belgelerini inceleyeceğini söyledi.

Bu yılın başlarında yetkililer, teknoloji şirketlerinin şimdilerde hapiste olan Kremlin eleştirmeni Alexei Navalny’yi desteklemek için onaylanmamış protestolarla ilgili duyuruları silmedikleri için eleştirdi. Bununla birlikte, Rusya Federal Radyo ve Televizyon Denetim Kurulu (Roskomnadzor) Google ve Meta’nın özellikle aşırılıkçı ideolojiyi destekleyen, dini inançlara hakaret eden ve diğer şeylerin yanı sıra, çocukları tehlikeli davranışlara teşvik eden içerikleri dağıtma yasağını ihlal etmekle suçlandığını da söyledi.

Rus mahkemeleri bu yıl içerisinde Google, Facebook ve Twitter’a daha küçük cezalar vermişti. Moskova mahkemesinin geçtiğimiz günlerde verdiği kararlar, ilk kez para cezasının gelire göre hesaplanması esas alınarak verildi.

Ayrıca Rus yetkililer teknoloji devlerinden, Rus vatandaşların kişisel verilerini Rusya’daki sunucularda saklamasını talep etti. Bu talebe karşılık verilmediği takdirde para cezaları veya olası yasaklar uygulayacaklarını belirtti.

Rus parlamentosunun alt meclisindeki Bilgi Politikaları Komitesi Başkanı Alexander Khinshtein, büyük para cezasının tüm bilişim devlerine açık bir mesaj göndermesi olduğunu söyledi. Yetkililer, internet trafiğinin yavaşlatılması ve tamamen bloke edilmesi de dahil olmak üzere, mahkeme kararlarına uyulmaması durumunda başka ceza biçimleri öngördüklerini de sözlerine ekledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu