GÜNDEM

Dünyayı dolaşan 19 yaşındaki en genç pilotla tanışın!

Genç pilot Zara Rutherford’un kırmayı hedeflediği rekor, 2017’de dünyayı tek başına uçtuğunda 30 yaşında olan Shaesta Waiz’e ait.

19 yaşında genç bir kadın olan Zara Rutherford, dünyanın çevresini tek başına dolaşan en genç kadın olmayı hedefliyor. Rutherford’un rotası ilk olarak anavatanı Belçika’da başladı. Yolculuğu 11 Ağustos’ta Brüksel’deki bir havaalanında başladı ve o zamandan beri Birleşik Krallık, İzlanda, Grönland ve Kanada’da mola verdi. Şimdilerde New York’ta olan Rutherford’un iki günlük molanın ardından bir sonraki durağı, Kitty Hawk’taki Wright Brothers Ulusal Anıtı’nı ziyaret edeceği Kuzey Carolina olacak. 19 yaşındaki Belçikalı-İngiliz pilot, Ocak 2022’nin ortasına kadar beş kıtada ve 52 ülkede 51 bin kilometrelik yolculuğunu tamamlamayı umuyor.

Rutherford, gazetecilere verdiği demeçte, şimdiye kadarki en zorlu uçuşun kuzey Rusya’da olduğunu söyledi. Ayrıca, Jakarta’ya indikten sonra ıssız ve buzla kaplı bir Sibirya’yı kademeli olarak geçmenin zorluklarını anlattı. Rutherford, yolculuğu sırasında bir şeyler ters giderse sıfırın altındaki sıcaklıkta bir yerde yardım gelmesinin saatler süreceğini de aktardı. Bununla birlikte, doğal manzarası nedeniyle en sevdiği durağın Grönland, Kulusuk olduğunu belirtti.

Genç pilot neredeyse her gün yaklaşık beş saat uçuyor; dünya rekoru denemesinden önce yaptığı en uzun solo uçuş yaklaşık 4,5 saat sürdü. Rutherford, uçağa binmeden önce çok fazla yemek yemekten ve içmekten kaçındığını, bu yüzden havadayken tuvaleti kullanmasına gerek olmadığını söyledi. Ayrıca zaman geçirmek için çoğunlukla podcast dinlediğini belirtti. En sevdiği podcast’in ise 20 yaşındaki YouTuber Emma Chamberlain’in podcast’i “Anything Goes” olduğunu ekledi.

Dünya turu kriterlerini karşılamak için Rutherford, dünya üzerinde birbirine zıt iki nokta belirledi: Endonezya’da Jambi ve Kolombiya’nın Tumaco kasabası. Her solo uçuşu bir “macera” ve bir zeka mücadelesi olarak nitelendiren gezgin, yolculuğunun diğer genç kadınlara havacılık, bilim, teknoloji, matematik ve mühendislik alanlarında ilham vermesini umduğunu belirtti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu