GÜNDEM

Robotlar yırtıcı hayvanların davranışlarını izleyecek

Bilim insanları, yırtıcı balıkların öngörülemeyen avlar sırasındaki düzensiz davranışlarını ortaya çıkarmak için robotları kullanıyor.

Bristol Üniversitesi’nde yapılan yeni bir çalışmada, yırtıcı hayvanların avlarından gelen öngörülemeyen hareketlere nasıl tepki verdiğini araştırmak için robotlar kullanıldı. Aynı zamanda çalışma düzensiz hareketlerin hayvanların bir saldırgandan kaçmasına yardımcı olabileceğine dair uzun süredir devam eden bir teoriyi de test etmiş oldu.

Bristol Biyolojik Bilimler Okulu’ndaki ekip, mavi acara çiklitlerinin kaçmak için belirli kalıplarda hareket etmeye programlanmış robotik avlara nasıl tepki verdiğini incelerken, avcıların rastgele ve öngörülebilir hareketlere tepkisini gözlemledi. Araştırma, öngörülemeyen kaçış taktiklerinin av için faydalı olduğunu doğrulamak yerine, yırtıcıların kendi davranışlarını esnek bir şekilde ayarlayarak bu stratejiyi etkisiz hale getirebileceğini öne sürüyor.

Yırtıcılardan saklanan birçok gerçek av gibi robotik av da her deneye hareketsiz başladı ve sonunda çiklit avcısı çok yakına geldiğinde kaçmaya başladı. Ancak gerçek bir avdan farklı olarak kaçış yönleri önceden programlanabilecek şekilde ayarlandı. Bu anahtar tasarım özelliği, araştırmacıların avcılarla bir dizi etkileşim üzerinden avın kaçış yönünün ne kadar tahmin edilebilir olduğunu değiştirmelerini sağladı. Öngörülebilir bir avla karşılaşan yırtıcılar, yaklaşma hızlarını avın kaçış yönüne göre ayarladılar, av doğrudan onlardan uzaklaşırken daha hızlı ve av yanlara kaçıyorsa daha yavaş gittiler. Bu ayarlama, av kaçmaya başlamadan önce gerçekleşti, bu da avcıların önceki etkileşim deneyimlerine dayanarak avın davranışını tahmin edebildiklerini ortaya koydu. Buna karşılık, öngörülemeyen bir avla karşı karşıya kalan yırtıcılar yaklaşma hızlarını avın kaçış açısına uyacak şekilde ayarlamadılar.

Sonuç olarak bulgular, av kaçış davranışının evrimi için potansiyel olarak önem arz ediyor. Karşı uyum sağlama kapasitesi de dahil olmak üzere avcının davranışsal özelliklerinin, öngörülemez olmanın av için faydalı olup olmadığını belirlemede çok önemli olabileceğini öne sürüyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu