GÜNDEM

Dünya’ya yaklaşan Güneş fırtınası yıkıcı etkilere neden olabilir

Uzmanlar, Dünya’ya yaklaşan bir SOLAR fırtınasının uydular ve ülkelerin elektrik şebekesi için sorun yaratabileceğini söylüyor.

Yeni açıklanan hava durumu verilerine göre, sürpriz bir Güneş fırtınası Dünya’yı etkisi altına alabilir. Bilim insanlarının G1 sınıfı bir fırtına olarak tanımladığı bu fırtına, zayıf güç şebekesi dalgalanmaları yaratarak uydu işleyişinde küçük etkiler yaratabilir. Ayrıca alışılmadık derecede güçlü auroralara da neden olabilir.

Beklenmeyen Güneş fırtınası Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter ve Satürn’ün Güneş’e yakınlıklarına göre gökyüzünde dizildiği son derece nadir görülen beş gezegenli bir hizalamanın zirvesine denk geliyor. Güneş fırtınası, AR3038 olarak bilinen dev bir Güneş lekesinin 24 saatlik bir süre içinde iki katına çıkmasından ve Dünya’nın boyutunun 2,5 katından daha büyük bir çapa ulaşmasından bir haftadan kısa bir süre sonra Dünya’yı etkisi altına aldı.

Bilim insanları başlangıçta koronal kütle atımının (CME) bir fırtınaya neden olduğundan şüphelendiler ancak bunun Dünya tarafında mı yoksa uzak tarafında mı olduğunu belirleyemediler. Bunun nedeni; bu bölgelerde CME’lere benzeyen fakat Güneş lekelerine neden olmayan şok dalgalarını aniden açığa çıkarabilen plazma birikimleri oluşmasıdır. Bu da Güneş yüzeyinde tespit edilmelerini çok daha zor hale getirir. Bununla birlikte dev Güneş lekesi, potansiyel olarak zararlı bir CME’nin gezegenimize çarpacağı korkusuna yol açtı ancak bilim insanları, devasa Güneş lekesi ve Güneş fırtınasının bağlantılı olup olmadığını henüz bilmiyorlar.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu