GÜNDEM

Neuralink’in beyin çipi, 6 ay içinde insan denemelerine başlayacak

Şirket, beyin çipi arayüzlerinin engelli hastaların tekrar hareket etmesini ve iletişim kurmasını sağlayabileceğini söyledi.

Elon Musk, beyin çipi şirketi Neuralink tarafından geliştirilen bir kablosuz cihazın 6 ay içinde insan klinik denemelerine başlayacağını duyurdu. Neuralink için merakla beklenen “Göster ve Anlat” etkinliğinde, yalnız düşünerek bilgisayar oyunu oynayan beyin çipli bir maymunun videosu paylaşıldı.

Musk, beynin karmaşık elektronik cihazları kontrol etmesine izin verecek ve sonunda felçli kişilerin motor fonksiyonlarını yeniden kazanmalarını sağlayacak bir çip geliştirmek istediğini söyledi. Ayrıca Parkinson, Demans ve Alzheimer gibi beyin hastalıklarının da tedavilerinde kullanılacağını belirtti. Musk, bu çip ile insan beynini yapay zeka ile birleştirmekten de bahsetti. Ayrıca Musk, beyin çipinin engelli hastaların hareket etmesine ve tekrar iletişim kurmasına yardımcı olabileceğini ve aynı zamanda doğuştan kör olan insanların görüşünü geri kazanmayı hedefleyeceğini söyleyerek çıtayı yükseltti.

Neuralink, insanlar üzerinde denemelere başlamak için FDA onayını beklerken son birkaç yıldır hayvanlar üzerinde testler yürütüyor. Bu nedenle programın gerisinde kalıyor. Bu yılın başlarında, şirket, laboratuvarda tutulan birkaç maymunun beyinlerine zarar verdiği iddiaları üzerine ABD’li doktorlardan oluşan bir grup tarafından FDA’ya yapılan bir şikayete yanıt olarak sekiz hayvana ötenazi yapmak zorunda kaldığını kabul etmek zorunda kaldı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu