GÜNDEM

Hyundai ve SK, Kuzey Amerika için EV pil tedarik anlaşması imzaladı

Hyundai, ABD’deki özel elektrikli araç fabrikasının pillerini güvence altına almak için araba aküsü üreticisi SK On ile ilk anlaşmayı imzaladığını duyurdu.

Güney Koreli Hyundai Motor, Kuzey Amerika’daki elektrikli araç (EV) bataryalarını pil üreticisi SK On’dan tedarik etmek üzere bir anlaşma imzaladığını açıkladı. Ortaklık, otomobil üreticilerinin yeni ABD EV vergi kredilerine hak kazanmak için EV bataryalarının kritik minerallerin belirli bir yüzdesini ABD’den veya bir ABD serbest ticaret ortağından tedarik etmelerini gerektirecek olan ABD Enflasyon Azaltma Yasası’nın imzalanmasının ardından geldi.

SK On yaptığı açıklamada, mutabakat zaptı (MOU) hükümleri kapsamında, bataryalarını elektrikli araç üretimi için 2025’ten sonra otomobil grubunun ABD’deki tesislerine sağlayacağını söyledi. Ayrıca bu ortaklık, iki firmanın Enflasyon Azaltma Yasası’nın gerektirdiği ABD vergi kredisi yeterliliklerini daha iyi karşılamasına olanak tanıyacak.

Önümüzdeki yıldan itibaren, araç başına 7.500 dolara kadar ABD elektrikli araç vergi kredisi alabilmek için bataryaların kritik minerallerin değerinin en az %40’ının ABD’den veya bir ABD serbest ticaret ortağından gelmesi gerekecek ve bu eşik 2027’de %80’e yükselecek.

Hyundai’den yapılan açıklamada, “SK On’dan istikrarlı EV akü tedarikinin, emisyonların azaltılmasına katkıda bulunmamızı ve pazardaki iklim hedeflerini karşılamamızı sağlayacağını umuyoruz.” denildi.

Yeni yasa, elektrikli araçların vergi kredisine hak kazanmak için Kuzey Amerika’da monte edilmesini gerektirdiğinden, Hyundai Motor Co ve bağlı kuruluşu Kia Corp’un yanı sıra büyük Avrupalı otomobil üreticileri, araçları henüz orada üretmedikleri için sübvansiyonların dışında tutuldu.

Güney Kore Ticaret Bakanlığı konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Hyundai Motor’un ABD federal EV vergi kredilerine hak kazanmak için ABD’deki mevcut fabrikalarında EV’ler inşa etmeyi düşündüğünü söyledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu