GÜNDEM

İngiltere’de plastik kullanımı yasaklanacak

Plastik poşet kullanımları %95 oranında azalan İngiltere’de plastik çatal, bıçak ve pipet tedarikinin de yasaklanması gündemde.

İngiltere tahmini olarak, 4,3 milyar tek kullanımlık çatal bıçak takımı ve çoğunluğu şu anda plastik olan 1,1 milyar tek kullanımlık tabakların büyük bir kullanıcısıdır. Bu ürünlerin de yalnızca %10’unun geri dönüştürüldüğü, geri kalanının normal çöplerin bir parçası olarak yakıldığı veya doğaya karıştığı tahmin ediliyor.

Yeni açıklanan bir plana göre İngiliz hükümeti, tüm tek kullanımlık plastik çatal bıçak ve tabakları yasaklamayı düşünüyor. Bu hedef, Eylül 2020’de plastik pipetlerin yasaklanması da dahil olmak üzere, hükümetin gerekli olmayan tüm plastik atıkları yasaklamaya yönelik diğer bazı eylemlerini de takip ediyor. Doğal yaşama zarar veren plastikleri resmi olarak ortadan kaldırmak isteyen hükümet, yasaklanabilecek diğer önlenebilir plastik atık kaynaklarını belirlemek için de ayrı bir çalışma başlatıyor. İngiltere’nin plastik atık kullanımını azaltma girişimlerine, özellikle sivil toplum kuruluşlarının, işletmelerin ve hükümetin plastik kirliliğini azaltma çabalarını “UK Plastics Pact” aracılığıyla birleştirmeyi amaçlayan sürdürülebilirlik STK’sı Wrap öncülük ediyor.

Plastik kullanımını yasaklamayı hedefleyen öneri, hava ve su kalitesini iyileştirmek, atıklarla mücadele etmek, geri dönüşümü artırmak, türlerin yok olma riskini engellemek ve doğal çevreyi iyileştirmek isteyen Çevre Yasası’nın yürürlüğe girmesinden yaklaşık 1 hafta sonra geldi. Birleşik Krallık Çevre, Gıda ve Köy İşlerinden Sorumlu Bakan George Eustice’e göre Çevre Yasası bu yönüyle, dünyadaki en iddialı çevre programını temsil ediyor.

Dünyadaki bazı ülkeler de son zamanlarda ya tek kullanımlık plastiği yasakladı ya da vergiler yoluyla önemli ölçüde sınırlandırdı. Bu yasaklarda en dikkat çeken ürün ise plastik pipetler. Plastik pipetleri yasaklayan ilk ülke, Temmuz 2018’de kararı yasalaştıran küçük ada ülkesi Vanuatu oldu. Avrupa Birliği’nin Mart 2019’da tüm tek kullanımlık plastik ürünlerin tamamen yasaklanmasını önermesiyle birlikte, diğer birçok büyük ülke de plastik kullanımını azaltmak için çalışmalar sürdürüyor.

Son yıllarda plastik atıkların azaltılması konusu, Büyük Pasifik çöp alanı ve mikroplastik üzerine yapılan araştırmalar nedeniyle gündeme geliyor. Bu atıkların ayrıca küresel gıda zinciri üzerindeki etkisi de oldukça fazla. Örneğin, okyanuslardaki plastik kirliliği nedeniyle balıklar plastik parçacıkları yutarak mikroplastikleri besin zincirine dahil eder. Balık tüketen insanlar da çeşitli sağlık risklerine yol açan mikroplastikleri bu sayede vücutlarına almış olur.

Genel olarak, toplum tarafından da destek gören plastik kirliliği ile plastik maddelerin yasaklanmasına ilişkin girişimleri bazı çevre grupları, “Yeşil Yıkama” olarak adlandırıyor çünkü kağıt pipet gibi alternatifler çevre için fazlasıyla kötü sonuçlar doğuruyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu