GÜNDEM

Boeing, astronotları taşıyan ilk Starliner misyonu için 2023’ü hedefliyor

Görev; gecikmeler ve test aksaklıkları yaşayan Starliner’ın gelişiminde önemli bir dönüm noktası olacak.

Boeing ve NASA yetkilileri geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Boeing’in astronotlarla birlikte ilk Starliner görevini Şubat 2023’te gerçekleştireceğini açıkladı. Yetkililer, Starliner misyonunu önümüzdeki yıl başarılı bir şekilde Uluslararası Uzay İstasyonuna uçurmayı hedeflediğini söyledi.

Starliner’ın ilk mürettebatlı uçuşu, uzay aracının uzay istasyonuna uçup Mart ayında herhangi bir insan olmadan geri dönmesinden yaklaşık bir yıl sonra gerçekleşecek ve yazılım arızalarının 2019’da benzer bir test uçuşunu kısa kesmesinden sonra NASA için ikinci denemesinde kritik bir gösteri görevini tamamlayacaktı. Boeing ve NASA, mühendislerin, şirketin Starliner başkanı Mark Nappi’nin enkaza atfettiği uzay aracının yörüngeye çıkışı sırasında meydana gelen birkaç arızası da dahil olmak üzere, Starliner’ın Mart test uçuşu sırasında karşılaşılan sorunları düzelttikten sonra mürettebatlı görevi uçurmayı bekliyor. NASA’nın Boeing’in arızalarına yönelik düzeltmelerinin onaylanmasının ardından, mürettebatlı Starliner kapsülünün Kasım ayında Atlas 5 roketiyle entegre olması bekleniyor.

NASA astronotları Barry Wilmore ve Sunita Williams’ı istasyona geri taşıyan sekiz günlük görev, NASA’nın Starliner’ı rutin astronot görevleri için sertifikalandırmasından önceki son test görevini işaretleyecekti. Onaylandıktan sonra kapsül, NASA’nın istasyona gidip gelmek için astronotları almak için ikinci seçeneği olacak ve SpaceX’in 2020’de sertifikalandırılan Crew Dragon uzay aracına katılacak.

Starliner’ın gelişimini denetleyen NASA programının başkanı Steve Stich, Boeing ile düzenlediği ortak basın toplantısında gazetecilere verdiği demeçte 2023 gibi erken bir lansman tarihi hedeflediklerini belirtti.

Öte yandan Boeing, Starliner geliştirme için 4,5 milyar dolarlık sabit fiyatlı bir NASA sözleşmesi ve uzay aracının sertifikasyonu sonrasında altı rutin görev kapsamında bulunuyor. Starliner’ın Mart test görevinden kaynaklanan fırlatma programı değişiklikleri ve mühendislik düzeltmelerinin ise Temmuz ayında Boeing’e 93 milyon dolara mal olduğu ve Boeing’in uzay aracının 2019 test başarısızlıklarından bu yana toplam Starliner ile ilgili ücretlerinin 688 milyon doları bulduğu belirtildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu