GÜNDEM

Apple’ın AR/MR kulaklığı Ocak 2023’te tanıtılabilir

Apple analistleri, cihazın rakip kulaklık üreticileriyle XR pazarı için rekabet edeceğini iddia etti.

Apple’ın önümüzdeki yıl Ocak ayında piyasaya sürülmesi merakla beklenen karma gerçeklik kulaklığının, artırılmış gerçeklik (AR) ve sanal gerçeklik (VR) pazarında bir “oyun değiştirici” olacağı söyleniyor.

Bununla birlikte Apple analistleri, Meta’nın VR donanım yatırım kesintisinin, VR endüstrisinin hızlı sürekli büyümesi arasında diğer VR kulaklık markalarına fayda sağlayacağını söylediler. Ayrıca, Çin pazarındaki büyük potansiyel talep ve muhtemelen Ocak 2023’te duyurulacak olan Apple AR/MR ürünlerinin, devam eden hızlılığı destekleyerek sektörün büyümesine katkı sağlayacağını da belirttiler. Ek olarak Apple AR veya MR cihazlarının, Apple’ın şimdiye kadar tasarladığı en karmaşık ürün olacağını da dile getirdiler.

Öte yandan Apple, AR’a odaklandığını defalarca yinelese de Apple AR/MR destekli video izlemenin de mükemmel bir sürükleyici deneyim sunabileceği söyleniyor. Bu nedenle, Apple AR/MR’nin piyasaya sürülmesi, sürükleyici oyun/multimedya eğlencesine olan talebi daha da artıracağa benziyor.

Bununla birlikte Kaliforniya merkezli şirketin AR/MR başlığını piyasaya sürmesinin ardından, küresel rakipleri cihazı taklit etmek için rekabet ederek, kulaklık donanımı endüstrisini hızlı büyümenin bir sonraki aşamasına taşıyacağı söyleniyor. Ayrıca ilgili hizmetlerden ve içerik ekosisteminden faydalanacak.

Mark Zuckerberg’in Meta’sı şimdiden yarışta, onu Sony ve HTC gibi teknoloji devleri takip ediyor. Microsoft’un da HoloLens kulaklığının sunmasını sağlayan karma gerçeklik deneyimleri bulunuyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu