GÜNDEM

NASA nükleer reaktör ile Ay yaşamını desteklemeyi umuyor

NASA’ya göre reaktör; Ay, Mars ve ötesindeki gezegenlerde gelecekteki görevlerin sürdürülmesine yardımcı olacak.

Uzay ajansı ve ABD Enerji Bakanlığı, Ay’a yerleştirilecek bir fisyon yüzey güç sistemi için üç tasarım konsepti önerisi seçti. Konsept, bir nükleer reaktörün gezicileri çalıştırmak, deneyler yapmak ve yaşamı desteklemek için gereken gücü üretmesi olarak belirlendi. Böylelikle NASA, Dünya’dan yaklaşık 238.900 mil uzakta nükleer enerjiyi tamamlamaya bir adım daha yaklaştı. Bilim insanları, teknoloji konseptlerinin gelecekteki keşiflere fayda sağlayacağını ve on yılın sonunda piyasaya sürülmeye hazır olacağını söylüyor.

Bununla birlikte NASA, sözleşmelerin Ay ortamında en az 10 yıl sürmesi planlanan ve her biri yaklaşık 5 milyon dolar değerinde olan 40 kilovatlık bir fisyon güç sistemi için ilk tasarım konseptlerinin geliştirilmesini finanse ettiğini söylüyor. 40 kilovat güç, 30 haneyi on yıl boyunca kesintisiz olarak çalıştırmak için yeterli oluyor.

Idaho Ulusal Laboratuvarı Direktörü John Wagner, fisyon yüzey güç sistemi projesinin Amerika Birleşik Devletleri’nin Ay’da nükleer enerji kurmasına yönelik çok ulaşılabilir bir ilk adım olduğunu söyledi. NASA’nın Washington’daki Uzay Teknolojisi Misyon Müdürlüğü’nün (STMD) yönetici yardımcısı Jim Reuter ise bol miktarda enerji gelecekteki uzay araştırmalarının anahtarı olacağını belirtti. Aynı zamanda fisyon yüzey güç sistemlerinin Ay ve Mars için güç mimarileri planlarına büyük ölçüde fayda sağlamasını ve hatta burada Dünya’daki kullanımlar için inovasyonu teşvik etmesini beklediklerini ekledi.

Sistem, diğer güç sistemlerine kıyasla nispeten küçük ve hafif olacak. Fisyon sistemleri güvenilir ve konum, güneş ışığı ve diğer doğal çevre koşullarından bağımsız olarak sürekli güç sağlayabilecek. NASA, programın birinci aşamasının onlara, eksiksiz bir uçuş sertifikalı fisyon güç sisteminin ortak geliştirilmesine yol açabilecek bir endüstriden kritik bilgiler sağlayacağını söylüyor.

Reuter, bu erken tasarımları geliştirmenin, diğer dünyalardaki uzun vadeli insan varlığımızı güçlendirmek için zemin hazırlamalarına yardımcı olacağını söyledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu