GÜNDEM

Akıllı telefon yardımıyla COVID-19 testi yapılabilecek

Araştırmacılar, COVID-19 testlerini çok daha kolay ve ucuz hale getirmek için çalışmalarına devam ediyor.

California Üniversitesi’nden bilim insanları geçtiğimiz günlerde laboratuvar tabanlı PCR testleriyle eşleşebilecek doğrulukla COVID-19 testlerini gerçekleştirmek için bir akıllı telefonun kamerasını kullanan bir sistem tasarladığını duyurdu. Kitlerin test sonuçlarını 25 dakikada teslim edebileceğini ve şu anda piyasada bulunan birçok evde uygulanan hızlı test kitlerinden daha güvenilir olacak şekilde tasarlandığını söylediler.

Araştırma ekibinden Michael Mahan, hızlı antijen testlerinin ucuz ve hızlı olduğunu ancak yanlış sonuçlar verebildiğini, öte yandan PCR test sonuçlarının da uzun sürede çıktığını belirtti. Bu nedenle, daha kolay uygulanabilen ve hızlı sonuç verebilen bir sistem geliştirdiklerini söyleyen Mahan, sistemin bir tükürük numunesinin kimyasal bir solüsyonla karıştırıldığında meydana gelen reaksiyonları ölçmek için bir akıllı telefonun kamerası, özel bir uygulama ve bir test kiti kullanacağını söyledi.

Bilim insanlarının geliştirdiği smaRT-LAMP adlı test sistemi, koronavirüsün genetik materyalinin parçaları için tükürük örneklerini analiz ederek çalışıyor. Uygulamayı çalıştırmak için gereken kit, tükürük örneğini tutacak bir tabak, bir sıcak plaka, LED ışıklar ve reaksiyonlara tepki olarak yanan bir floresan boya içeren özel olarak formüle edilmiş bir kimyasal karışımdan oluşuyor. Tükürük örneği solüsyonla karıştırılıyor ve tabağa yerleştiriliyor. Daha sonra sıcak plaka, karışımı ısıtıyor. Sonrasında, telefondaki uygulama sonuçları analiz etmek için test devam ederken her 10 saniyede bir fotoğraf çekmek için cihazın kamerasını kullanacak şekilde programlanmış.

Mahan, laboratuvar tabanlı PCR testlerine sınırlı erişimi olan topluluklar için düşük maliyetli bir alternatif olabileceğinden, sağlık hizmeti sağlayıcıları için test sistemini geliştirdiklerini söyledi. Aynı zamanda ürünün patentini almayı düşünmediklerini, ücretsiz ve açık kaynaklı kullanılmasını istediklerini de dile getirdi.

Araştırmacıların teknolojisi ve yöntemleri açık kaynak kodludur, yani herkes sistemi bir araya getirip kullanabilir. Ayrıca uygulama, şu anda sadece Android işletim sistemleri için geliştirildi ancak bir iOS sürümünün de gelecekte kullanıma sunulacağını belirtildi.

Mahan son olarak, COVID-19 dışında testlerin grip vakalarını tespit edebileceğini ve hatta gelecekte salmonella veya koli basili dahil olmak üzere diğer patojenlerin varlığını bulmak için uyarlanabileceğini de sözlerine ekledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu