GÜNDEM

ABD eyaletlerinden Alphabet’e yeni bir dava

Teknoloji şirketi, tekelci uygulamalar için Adalet Bakanlığı tarafından da dahil olmak üzere, çeşitli davalarla karşı karşıya.

Teksas yönetimindeki bir grup ABD eyaleti, teknoloji devi Google’ı zorlayıcı taktikler kullanmak ve halihazırda baskın olan reklamcılık işini güçlendirme çabaları kapsamında antitröst yasalarını ihlal etmekle suçlayarak Alphabet’e karşı şikayette bulundu.

Güncellenen iddialar, Google’ın uygulamalarıyla ilgili düzenleyici incelemesinin en sonuncusu olarak göze çarpıyor. Teknoloji şirketi daha önce, Adalet Bakanlığı tarafından tekelci uygulamalar da dahil olmak üzere çeşitli davalarla karşı karşıya kalmıştı. Eyalet başsavcıları tarafından Google’ın daha geniş dijital reklamcılık işletmelerine yönelik soruşturmalar devam ettiği için artık daha fazla dava bulunuyor. Teksas yönetimindeki bir grup başsavcının dijital reklamcılığa odaklanan ayrı bir dava açması beklenirken, Colorado yönetimindeki bir grup Google’a karşı daha kapsamlı bir dava planlıyor.

Bu haftanın başlarında ise Google, 2,8 milyar dolarlık Avrupa Birliği antitröst kararına karşı temyiz başvurusunu kaybetti. Geçtiğimiz günlerde New York’taki bir federal mahkemede açılan dava da Google’ı çevrimiçi reklamcılıkta rekabeti domine etme ve rekabeti uzaklaştırma konularında reklamverenlerle birlikte tekelci ve zorlayıcı taktikler kullanmakla suçladı. Dava ayrıca Google’ın 2013 yılında kendi reklam satın alma avantajını sağlamak için teklif verilerini kullanan “Project Bernanke” adlı gizli bir programı kullandığını da vurguladı. Örneğin, programın 2015 yılındaki bir tekrarında, Google’ın yayıncıların açık artırmalarından ikinci en yüksek teklifleri düşürdüğü, parayı bir havuzda biriktirdiği ve ardından bu parayı yalnızca şirketin Google Ads kullanan reklamverenlere ait teklifleri şişirmek için harcadığı iddia ediliyor.

Alphabet ve Teksas Başsavcılığı, davayla ilgili henüz herhangi bir açıklamada bulunmadı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu