GÜNDEM

Amerika’da robot işe alma sayısı rekor seviyede

2021’in başlangıcından bu yana, geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık 29.000 robot sipariş edildi.

Kuzey Amerika’daki şirketler, bu yılın ilk 9 ayında montaj hatlarını hızlandırmak ve insan çalışanlarını azaltmak için kadrolarına rekor sayıda robot eklediler. Otomasyon Geliştirme Derneği Endüstri Grubu tarafından derlenen verilere göre, fabrikalar ve diğer endüstriyel kullanıcılar, geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 40’lık bir artışla ve 1,48 milyar dolar değerinde 29.000 robot sipariş etti.

Şirketler, önemli ürün kıtlığına katkıda bulunan yüksek talebe ayak uydurmak için robotları kadrolarına dahil ederek, yatırımdaki daha büyük bir artışı karşılamaya çalıştı. Aynı zamanda birçok firma, pandemi nedeniyle işten çıkarılan çalışanların yerini doldurmak ve montaj hatlarına insan gücü olmadan alternatif bulmak için robotları seçtiler.

Otomasyon Geliştirme Derneği Başkanı Jeff Burnstein, şirketlerin ihtiyaç duydukları insanları bulamadıklarını, bu nedenle de otomasyona yöneldiklerini söyledi. Robotlar ayrıca ekonomi alanında daha fazla yer almaya devam ediyor. Otomobil şirketleri uzun zamandır endüstriyel robotların çoğunu satın aldı. Ancak 2020’de, diğer işletme türlerine yapılan birleşik satışlar ilk kez otomobil sektörünü geçti ve bu eğilim bu yıl da devam etti. Otomasyon Geliştirme Derneği’ne göre, yılın ilk 9 ayında robotlara yönelik otomobille ilgili siparişler yüzde 20 artarak 12 bin 544 adede yükselirken, otomotiv dışı şirketlerin siparişleri yüzde 53 artarak 16 bin 355’e ulaştı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu