GÜNDEM

Vücut enerjisi kullanan bandaj geliştirildi

Vücudun kendi elektrik enerjisini kullanan bandaj, yaraların iyileşmesini hızlandırıyor.

UW-Madison’daki araştırmacılar, bir elektrik alanı oluşturmak için vücudun doğal hareketlerini kullanarak yaraları iyileştiren bir bandaj ürettiler. Bandaj, yaraları geleneksel bir pansumandan dört kat daha hızlı iyileştiriyor.

Bandaj, nefes alma ve seğirme gibi doğal hareketlerden enerji yakalamak için nanojeneratör adı verilen küçük bir jeneratör kullanarak çalışıyor. Nanojeneratör, bu enerjiyi bandajdaki bir elektrota gönderilen hafif elektrik darbelerine dönüştürüyor ve daha sonra yaranın etrafında bir elektrik alanı oluşturuyor. Araştırmacılar, elektrik alanlarının yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olduğunu söyledi. Aslında, vücut bir yaranın etrafında kendi hafif elektrik alanını yaratıyor. Bu çalışma da elektrik alanlarının daha verimli iyileşme için cilt hücrelerinin hareketini yönlendirmeye yardımcı olduğunu kanıtlıyor.

2018 yılında bandajın oluşturulmasına öncülük eden araştırmayı yöneten Xudong Wang ve ekibi, testlerde kullanılan hayvanların hiçbir şekilde olumsuz etkilemeden cihazın boyutunu küçültmek ve pratikliğini artırmak için bandajda iyileştirmeler yaptıklarını söyledi. Wang, orijinal çalışmaları ile bu çalışma arasındaki bandajda nanojeneratörün bandajın içine dahil ederek ve malzemeyi derinin esneme şeklini daha iyi taklit edecek şekilde dokuyarak ince vücut hareketlerinden daha fazla enerji yakalamasını sağladıklarını belirtti. Aynı zamanda insan derisinde üzerindeki sonuçlar için de oldukça heyecanlı olduklarını ekledi.

Araştırmacılar, yaklaşık 3 yıl önce bandajı ilk kez test ederek sıçanlarda yara iyileşmesini önemli ölçüde hızlandırdığını saptadılar. Araştırma ekibinden Angela Gibson, orijinal araştırmanın sonuçlarının cesaret verici olduğunu ancak bandajın insan derisi üzerinde çalışıp çalışmayacağını öğrenmek için daha fazla test yapılması gerektiğini söyledi.

Gibson’a göre ekibin sonraki adımları, insan vücudundaki çeşitli bölgelerde enerjiden yararlanmak için nanojeneratör ve bandaj tasarımını daha da geliştirmeyi içeriyor. Bununla birlikte Gibson, hayvanlar üzerindeki testlerden sonra önümüzdeki birkaç yıl içinde klinik deneylere geçmeyi umduklarını söyledi. Ayrıca cihazın basitliği ve beklenen düşük maliyeti göz önüne alındığında, bu teknolojinin her yıl yaralardan muzdarip milyonlarca insanın tedavisinde önemli bir adım olacağını da sözlerine ekledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu