GÜNDEM

Apple ‘Reality Pro’ VR kulaklığını sonbaharda piyasaya çıkarabilir

Apple, uzun zamandır beklenen karma gerçeklik başlığını sonbaharında piyasaya sürecek.

Apple, merakla beklenen karma gerçeklik başlığını bu baharda tanıtacak ve tüketici teslimatları 2023 sonbaharında başlayacak. Apple analisti Ming-Chi Kuo, Apple’ın kulaklığını Haziran ayında olan şirketin geliştirici etkinliğinde duyurabileceğini söyledi.

Yapılan açıklamada, Apple’ın beklenen kulaklığının xrOS adlı yeni bir işletim sisteminde çalışacağı ve Apple’ın seçkin bir grup yazılım geliştiricisine platforma erişim izni verdiği belirtildi. Rapora göre kulaklığın adı Reality Pro olacak. 

Apple, iPhone ve iPad işletim sistemleri olan iOS ve iPadOS’ta karma, sanal ve artırılmış gerçeklik çabalarına çoktan girişti. Apple’ın yazılımı, şirketlere ve geliştiricilere, kullanıcıların kişisel alanlarında gözlük denemekten model mobilya satın almaya kadar her şeyi yapmasına olanak tanıyacak.

Ancak Apple’dan gelecek olası bir kulaklık, Apple’ı Mark Zuckerberg’in Meta’sı ile doğrudan rekabete sokacak yeni bir ürün hattına giriş anlamına gelebilir. Apple’ın karma gerçeklik teklifi, Zuckerberg’in Metaverse vizyonunu geliştirmek için milyarlarca dolar harcadığı saf bir sanal gerçeklik ürünü olan Quest serisinden farklı olacak. Öyle ki karma gerçeklik, tamamen bilgisayar tarafından oluşturulan bir görünümle değiştirmek yerine kullanıcının ortamını zenginleştirir.

Rapor, Apple’ın çalışmalarının çoğunu kulaklığa harcadığını ve bunun sonucunda şirketin MacBook’ları, Watch, TV ve iPad’leri gibi diğer birçok ürününün bu yıl nispeten küçük güncellemeler alacağını söyledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu