GÜNDEM

Yapay zeka, ilk kez bir mahkemede avukatlık yapacak

Bir “avukat” rolünü üstlenen bir AI cihazı, teknolojik ve yasal tarih yazacak.

Yeni geliştirilen yapay zeka ile robotlar, mahkemede önemli bir rol oynayarak yeni bir dönemi başlatıyor. AI robotu, mahkemede bir sanığa ilk tavsiyede bulunan kişi olacak. Bu, çeşitli yasal işlemlerle mücadele eden kullanıcılara yardım sağlamak için yapılmış bir uygulama tarafından tasarlandı. Robot, mahkeme duruşmalarını dinleyerek, bir kulaklık aracılığıyla sanığa tavsiyelerde bulunabilecek. AI, kendisini “Dünyanın İlk Robot Avukatı” olarak tanımlayan DoNotPay adlı bir şirket tarafından geliştirildi. Şirket, Joshua Browder tarafından kuruldu ve bir chatbot olarak tanımlanıyor.

Başlangıçta park cezalarıyla mücadele etmek için tasarlanan robot şimdi ise, büyük ölçüde değişen ve karmaşık konuları ihtiyacı olan insanlara açıklayan başka hizmetler sağlamak için genişletildi. Web sitesinde “DoNotPay uygulaması, dünyanın ilk robot avukatının evidir.” yazıyor. Web sitesi, üniversite ücreti muafiyeti, insanları mahkumlarla bağlama, kullanıcılara fatura ve kira konusunda yardım etme, boşanma sertifikalarını kolaylaştırma ve daha fazlası dahil olmak üzere yapay zekanın işlemek için donanımlı olduğu iddia edilen bir dizi özelliği listeliyor. DoNotPay’in en büyük özelliklerinden bazıları, park cezası ödemekten kaçınmanıza yardımcı olacak tavsiyeler sağlamayı da içeriyor.

Ayrıca, kullanıcıların ekstra ücret ödemekten ve istenmeyen e-postaları filtrelemekten kaçınmasına yardımcı olmak için sahte telefon ve kredi kartı numaraları oluşturmak gibi daha karmaşık konularda da tavsiyelerde bulunuyor. Uygulama, yılda 36 dolar ücret alan bir abonelik hizmetidir.

İlk AI mahkemesi, uygulama tarafından korunan belirli tarihler ve yerler gibi ayrıntılarla Şubat ayında yapılacak. Bir AI robot avukatı, sanık için bir dereceye kadar risk oluştururken, yapay zekanın geleceği için bazı ilginç kapıları da ardına kadar açıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu