GÜNDEM

Volvo’dan dünyanın ilk fosilsiz çelik kullanılan araç!

Küresel CO2 emisyonlarının dörtte birini oluşturan ulaşım sektöründeki bu değişim ile küresel iklim hedeflerine ulaşılması hedefleniyor.

Madencilik ve taşocakçılığında kullanılmak üzere bir yük taşıyıcısı olan makine, Göteborg’da Volvo CE Başkanı Melker Jernberg ve Volvo Group Başkanı ve CEO’su Martin Lundstedt’in ev sahipliğinde düzenlenen yeşil çelik iş birliği etkinliğinde tanıtıldı. Etkinlik sırasında, katılımcılar dünyanın ilk fosilsiz çelikten yapılmış makinesini görme fırsatı buldular. Ayrıca, çığır açan başka bir sürdürülebilir çelik iş birliğine ilişkin bilgiler de paylaşıldı.

Melker Jernberg, hedeflerinin adım adım ilerleyerek tüm ürünlerinde fosilsiz çelik kullanılması olduğunu söyledi. Aynı zamanda SSAB ile yapılan girişimin, fosilsiz bir gelecek için ölçüt oluşturduğundan da bahsetti. Jernberg, tıpkı dünya uluslarının iklim değişikliğini ele almak için COP26’da bir araya gelmesi gibi, kuruluşlar ve endüstrilerin de sera gazı emisyonsuz bir gelecek için yenilikçi yeni çözümler geliştirmek adına iş birliği içinde çalışmaları gerektiğini belirtti.

Volvo Group Başkanı ve CEO’su Martin Lundstedt, Volvo Group’un gelecek için benimsenen daha sürdürülebilir bir ulaşım ve altyapı sisteminin önünü açan güvenli ve verimli yeni araçlar, makineler geliştirmek üzere SSAB ile öncü ortaklıklar kurduklarını söyledi. Lundstedt, SSAB’nın fosilsiz çelik kullanılarak yapılan dünyanın ilk gerçek aracına sahip olmanın gerçek bir kilometre taşı olduğunu ekledi. SSAB Başkanı ve CEO’su Martin Lindqvist ise daha fazla fosilsiz çelik ürünü üretmek için Volvo Group ile araştırma ve geliştirme alanında çalışmaya devam etmeyi dört gözle beklediklerini de paylaştı.

Volvo Group, 2040 yılına kadar net sıfır değer zinciri sera gazı emisyonlarına ulaşma taahhüdüyle geleceğin sürdürülebilir ulaşım ve altyapı çözümlerini geliştirme yolunda ilerliyor. Araçlarının ve makinelerinin elektrifikasyonu ile birlikte tüm tedarik zincirinin karbon ayak izini azaltmaya kararlı olan Volvo, başlattıkları son yenilikle birlikte bu yolda bir adım daha ileri gitmek istiyor.

Özellikle bir kamyonun ağırlığının yaklaşık %70’inin çelik ve dökme demirden geldiğini ve Volvo makinelerinin rakamının daha da yüksek olduğu düşünüldüğünde, yeşil çeliğe doğru atılan bu adım, Volvo Group için olduğu kadar ulaştırma ve altyapı endüstrileri için de önemli bir adımdır.

Volvo Ce’nin Braås’taki tesisinde üretilen bu ilk konsept makine, 2022 yılına kadar planlanan daha küçük ölçekli seri üretimin ardından, bir dizi konsept araç ve bileşen içeren daha fazla araçla yeni üretimlere devam edecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu