GÜNDEM

Microsoft, Çin’deki LinkedIn hizmetini sonlandırıyor

Microsoft, Çin’de internet kurallarının sıkılaşmasını gerekçe göstererek, ülkede LinkedIn hizmetini yıl sonunda kapatacağını bildirdi.

Microsoft, yayınladığı yazılı açıklamada Çin’de önemli ölçüde zorlaşan faaliyet ortamı ve sıkılaşan düzenlemeler nedeniyle profesyonel ilişki ağı LinkedIn’i kapatacağını duyurdu. LinkedIn, Çin’de faaliyet gösteren ve en katı sansür kurallarından bazılarına sahip olan son büyük ABD sosyal ağı konumunda bulunuyordu. 10 yıldan fazla bir süredir Twitter ve Facebook gibi sosyal medya platformlarının ve web sitelerinin engellendiği ülkede, Google da 2010 yılında operasyonları durdurmaya karar vermişti.

Çin’deki önemli ölçüde daha zorlu çalışma ortamı ve daha fazla uyumluluk gereksinimleri nedeniyle LinkedIn’i kapatacağını açıklayan Microsoft, ülkede LinkedIn’in sosyal medya özelliklerine sahip olmayan bir iş arama sitesi açacak. LinkedIn’in yerini alacak InJobs adlı yeni uygulama, LinkedIn’in başkalarıyla bağlantı kurma imkanını koruyacak fakat sosyal paylaşım yapma imkanı içermeyecek.

Wall Street Journal’ın haberine göre Microsoft’un bu kararı, Çinli bir internet düzenleyicisinin Mart ayında LinkedIn’e içeriğini daha iyi yönetmesini ve 30 günlük bir son tarih vermesini söylemesinin ardından geldi.

Öte yandan, Microsoft’un 2016’da satın aldığı LinkedIn, Mart ayında ülkede yeni üye almayı durdurmuş, Çin ise Mayıs’ta Microsoft’un Bing arama motorunun ve LinkedIn’in kullanıcı bilgilerini uygunsuz biçimde kullandığını tespit ederek, problemin giderilmesi talebinde bulunmuştu. Geçen ay ise LinkedIn, profillerinde “yasaklanmış içerik” olduğunu öne sürerek Çin’deki birkaç ABD’li gazeteciyi engelledi. Ayrıca akademisyenlerin ve araştırmacıların profillerinin de son aylarda Çin’de platformda engellendiği bildirildi.

Araştırma firması Statista’dan alınan verilere göre Çin, LinkedIn’in üçüncü en büyük pazarı. Temmuz ayında ise Microsoft CEO’su Satya Nadella, LinkedIn’in yıllık gelirine yaklaşık 10 milyar dolar katkıda bulunduğunu içeren bir demeç vermişti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu