GÜNDEM

Venüs’te yaşam belirtileri aranacak

Başka bir gezegene yapılacak ilk özel uzay görevi, Venüs’e robotik bir uzay sondası gönderilerek yapılacak.

NASA, Avrupa Uzay Ajansı (ESA), SpaceX ve Blue Origin önderliğinde gerçekleşmesi hedeflenen Venüs Yaşam Bulucu (VLF) Görevleri olarak adlandırılan yeni uzay yolculuğu planı, Venüs’e uzay aracı göndermeyi ve bu yolculuğu finanse etmeyi içeriyor. VLF misyonlarının baş bilimsel araştırmacısı Sara Seager, uzay sondalarının inşasının MIT mezunlarından sağlanan fonla şimdiden başladığını söyledi. Ayrıca robotik sondanın tamamının Venüs’e görevi sırasında inşa edilmesinin başlatılması ve çalıştırılmasının, maliyetlerinin havacılık şirketi Rocket Lab tarafından karşılanacağını da belirtti.

Rocket Lab, büyüyen ticari uzay endüstrisinin çoğu gibi, uyduları uzaya fırlatmaya odaklandı. Şirket, Yeni Zelanda’nın Māhia Yarımadası’ndan fırlatılan hafif roketleri kullanarak 100’den fazla uyduyu yörüngeye yerleştirdi ve yakında Virginia’daki Wallops Adası’ndaki yeni fırlatma alanından roket fırlatmayı planlıyor.

Başlıca amaç, Venüs’ün uzak geçmişte su okyanuslarına sahip olduğuna dair işaretler aramak olacak. Seager, VLF’in küçük görevlerinin yanı sıra, Venüs’e yaklaşık 10 yıl içinde ulaşması planlanan sondaların Da Vinci+, Veritas and Imagine NASA ve Avrupa Uzay Ajansı tarafından üstlenileceğini söyledi. Ayrıca VLF sondaları, NASA ve ESA sondalarından çok daha ucuz olacak. Bu da sondaları hızlı bir şekilde inşa edilebilecekleri ve Venüs’e çok daha erken ulaşabilecekleri anlamına geliyor.

VLF sondaları, bulutların esas olarak sülfürik asit olduğu bilinmesine rağmen, yüzeyin yaklaşık 48.000 km üzerinde, suyun yoğunlaşması için yeterince soğuk olduğu Venüs’ün yoğun bulutlarında yaşam belirtileri aramak için tasarlanacak. Venüs şu anda güneş sistemine en yakın konumda bulunduğu için yüzeydeki sıcaklık kurşunu eritecek kadar sıcak ve solunamayan atmosferinin basıncı Dünya’nınkinin neredeyse 100 katı yüksekliğindedir.

Bununla birlikte, 2020 yılında Venüs bulutlarında fosfin tespit edilmişti. Bu da mikrobiyal yaşamın olası bir işareti olarak yorumlanan bir keşfe imza attı. Ancak Venüs’e gönderilen ilk sonda fosfin aramayacak. Bunun yerine yerleşik lazer, Venüs bulutları gibi oldukça asidik ortamlarda bile yaşam için gerekli olduğu düşünülen karbon bazlı kimyasalları tespit edecek. Her şey planlandığı gibi giderse, ilk VLF sondası, çevreleyen bulutları bir lazerle tararken Venüs atmosferini üç dakika boyunca gözden geçirecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu