GÜNDEM

NFT pazarında dolandırıcılık!

Bazı NFT kullanıcıları fiyatlarını yapay olarak şişirmek amacıyla kendi NFT’lerini satın alıyor.

Blockchain veri şirketi Chainalysis tarafından yayınlanan bir rapora göre, NFT pazarı, fiyatları artırmak için kendi NFT’lerini satın alan bazı kullanıcıları tespit etti. “Yıkama ticareti” olarak adlandırılan uygulamanın, NFT pazarının geçen yıl tahmini 44 milyar dolarlık satışlara ulaşmasında büyük payı olduğu tahmin ediliyor.

Fungable token’ların kısaltması olan NFT’ler, insanların belirli bir sanat eserinin resmi kopyaları gibi belirli çevrimiçi varlıklara sahip olduklarını kanıtlamalarına olanak tanıyan dijital sözleşmelerdir ve genellikle kripto para birimleri, özellikle de Ethereum ile alınıp satılır. İlgili kullanıcılar, NFT’leri sanatı ve kendi koleksiyonlarını desteklemenin yeni bir yolu olarak görürken, ünlüler ve bazı sanatçılar da bu teknolojiden kâr etmeyi amaçlıyor.

Ancak bu pazar aynı zamanda dijital korsanların sanatçıların eserlerini izinleri olmadan indirip kâr etmesi gibi sorunlara da yol açıyor. Chainalysis raporu, aynı kripto para cüzdanı tarafından en az 25 kez tekrar tekrar satılan NFT’ler olduğunu saptadı. Şirketin analistlerinin söylediğine göre, yıkama ticaretinin açık örneği olan bu NFT’lerden yapılan satışlar yaklaşık 8,9 milyon dolar ediyor.

Chainalysis araştırma direktörü Kimberly Grauer, faaliyetlerini gizlemek isteyen kullanıcıların muhtemelen her işlem için farklı Ethereum cüzdanları kullanacaklarından, bulguların kaç NFT’nin takas edildiğinin tam olarak tespit edilemediğini söyledi. Grauer, yıkama ticaretinin bir NFT’nin değerini artırmanın kolay bir yolu gibi görünse de her Ethereum işleminin bir ücreti olduğu için kendisine tekrar tekrar satış yapan bir kişinin, bu ücreti ödemeye devam etmek zorunda kalacağını belirtti. Sonunda ise NFT’lerini bu maliyetleri karşılayacak kadar satmaları gerektiğini dile getirdi.

Kripto para ile ilgili dolandırıcılık siber suç soruşturmaları direktörü Jarod Koopman, kripto para ile ilgili dolandırıcılık davalarında, ABD’nin hisse senetleri için yıkama ticareti işlemlerini düzenleyen net kuralları olmasına rağmen, NFT’ler söz konusu olduğunda yasanın daha yetersiz olduğunu söyledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu