GÜNDEM

AB hibrit otomobiller için emisyon testini zorlaştıracak

Revize edilmiş test muhtemelen 2025’ten itibaren uygulanmaya başlanacak.

Avrupa Birliği yasalarına göre, 2021 yılından itibaren yeni arabalara yerleştirilmesi gereken yakıt tüketim sayaçlarından elde edilen veriler teste dahil edilecek. Bu, hibrit otomobillerin hala elektrik pili yerine içten yanmalı motorlarına ne kadar güvendiğini de ortaya koyacak.

Bir Avrupa Komisyonu yetkilisi, yakıt tüketim sayaçlarından alınan gerçek hayat verilerine dayalı fayda faktörlerini belirlemek için Küresel Hafif Araçlar Test Prosedürü (WLTP) olarak adlandırılan test yaklaşımını revize eden Euro 6 kirletici emisyon uygulama kurallarında yapılan bir değişikliğin tartışılmakta olduğunu söyledi.

WLTP test süreci teorik modellere dayanan önceki testlere göre, mesafe ve hızdan yol tipine kadar insanların nasıl ve nerede araç kullanma eğilimine ilişkin gerçek verilere dayanarak tasarlandı. Geçen yıl uygulanan WLTP testi kapsamında otomobil üreticileri, içten yanmalı motordan hibrite ve akülü elektriğe kadar tüm araç türleri için standart bir test denetlemeleri için müfettişlere ödeme yaptı. Bu test, kilometre başına ortalama karbondioksit emisyonunun ne kadar olduğunu hesaplıyor. 2021 için hedefler 95g CO2/km civarındaydı ve her otomobil üreticisinin hedefi araçlarının ortalama ağırlığına bağlı olarak ayarlanan rakamla birebir örtüşmedi.

Ancak Uluslararası Temiz Taşımacılık Konseyi (ICCT) gibi çevreci düşünce kuruluşları tarafından yapılan araştırmalar, WLTP testinin bile, özellikle test sonuçlarının gösterdiğinden yaklaşık iki kat daha fazla içten yanmalı motora dayanan hibrit otomobiller için gerçeklikten uzak olduğunu gösteriyor.

ICCT çalışmaları, şirket araba veritabanları veya tüketici yakıt izleme web siteleri gibi kaynaklardan gelen 100.000’den fazla plug-in hibritten elde edilen gerçek emisyon verilerini kullandı. ICCT sonucunun nedenleri arasında, plug-in hibritlerin daha az sıklıkla şarj edilmesi ve testin varsaydığından daha kısa bir tam elektrik aralığına sahip olması yer alıyor.

Testi gerçek dünya emisyonlarını daha iyi yansıtacak şekilde değiştirmek, çevresel gruplar ve düzenleyiciler arasında plug-in hibritlerin bir zamanlar düşünüldüğü kadar çevreci olmadığı ve elektrifikasyonu teşvik etme politikası tasarlanırken akülü elektrikli araçlara eşit muamele edilmemesi gerektiği konusunda artan fikir birliğini de destekliyor.

AB, otomobil üreticilerinin 2021’den itibaren otomobillerine yakıt tüketim sayaçları takmasını zorunlu kılmak için oy kullanmış olsa da bu verilerin emisyon testlerine dahil edilip edilmeyeceği ise henüz belli değil.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu