GÜNDEM

Teknoloji devi Toshiba enerji ve bilgisayar cihaz birimlerini kapatıyor

Şirketin, yıllık satışları yaklaşık 2 trilyon yen (18 milyar $) tutarındaki sürdürülebilir enerji ve pil birimleri de kapatılacak.

Güç durumdaki Japon teknoloji devi Toshiba, rekabet gücünü artırmak için yeniden yapılanarak enerji altyapısını ve bilgisayar cihazları birimlerini kapatacağını açıkladı. Mart 2011’de meydana gelen deprem ve tsunamiden sonra zarar gören Fukushima’daki nükleer santraldeki hizmetleri sonlandırma dahil olmak üzere, Tokyo merkezli şirket, enerji altyapısını kapsayan yan kuruluşundaki nükleer enerji operasyonlarını da sonlandıracak.

Toshiba, flash bellek şirketi Kioxia Holdings ve ofis ekipmanı üreten Toshiba Tec gibi geriye kalan şirketleriyle beraber üçüncü bağımsız şirket olmaya devam edecek. Böylesine dev bir Japon şirketi için büyük bir yeniden yapılanma alışılmadık bir durum olarak göze çapıyor. Ancak Toshiba, büyüyen şirketlerin zaman içinde dönüşüme uğrayabileceklerini belirtiyor.

Yeniden yapılanmanın Mart 2024’e kadar tamamlanacağını açıklayan Toshiba’nın İcra Kurulu Başkanı Satoshi Tsunakawa, iki tür şirketin birbirinden çok farklı olduğunu, cihazların iş döngüsünün altyapıdan çok daha hızlı ilerleyeceğini ve cihaz çalışmalarının ağır yatırımlar gerektirdiğini vurguladı. Bu yapılanmanın hayata geçirilebilmesi için hissedarların onay vermesi gerekiyor. Tsunakawa, önümüzdeki yılın başlarında bir hissedarlar toplantısı yapılacağını söyledi. Toshiba, hissedarlara yaptığı açıklamada cesur ve iddialı planlarının yönetim kurulunun strateji komitesi tarafından beş aylık bir incelemenin ardından geldiğini belirtti.

Toshiba, Temmuz-Eylül döneminde 41,8 milyar yen (367 milyon $) kar bildirmişti. Bir önceki yıla göre iki kat daha fazla olan bu kar oranı hakkında yetkililer, sonuçların yeniden yapılanma çabalarını ve artan satışları yansıttığını söyledi. Çeyreklik satışlar yıllık yüzde 6 artışla 818,5 milyar yen (7.2 milyar $) tutarında oldu.

Toshiba, Mart 2022’ye kadar olan mali yıl için de 130 milyar yen (1,1 milyar $) kar öngörüyor ve önceki tahminini 20 milyar yen (175 milyon $) ve bir yıl önce açıklanan 114 milyar yen’den artırarak grafiğini yükseltmeyi amaçlıyor.

Geçtiğimiz günlerde General Electric (GE) de havacılık, sağlık ve enerjiye odaklanan üç kamu şirketine bölündüğünü duyurmuştu. Toshiba gibi GE de kendi ağırlığı altında mücadele etti ve uzun bir karar sürecinden sonra başlıca üretim alanını modernize etmeye karar verdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu