GÜNDEM

Disney, Metaverse’teki en mutlu yer olmak istiyor

Oyun şirketleri Roblox, Epic Games ve Microsoft’un ardından Disney de Mickey Mouse ile ‘metaverse’ yarışına girmeye hazırlanıyor.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, şirketinin geleceğinin, kullanıcıların dijital avatarlarının çalışacağı, vakit geçireceği ve hobilerini sürdüreceği sağlam, üç boyutlu bir ortam yaratmaya adanacağını duyurduğundan beri bu yenilik popüler bir destinasyon olarak karşımıza çıkıyor. Önümüzdeki 10 yılda bir gerçeklik haline dönüşmesi beklenen Metaverse, internetin tamamen sürükleyici, 3D versiyonu olacak. Metaverse’te dijital avatarlar, insanların uzayda gezinmelerini ve birbirleriyle etkileşimde bulunmalarını sağlayacak.

Kendi sanal gerçeklik dünyalarını hazırlayan ve bu konuda giderek daha fazla şirkete katılan Disney de Silikon Vadisi ve internetin son modası olan metaverse’e girme planını açıkladı. Walt Disney CEO’su Bob Chapek, eğlence şirketi Disney’in ilk kez bilim-kurgu yazarları tarafından hayal edilen sanal gerçeklik dünyasına teknolojik sıçrama yapmaya hazırlandığını söyledi. Aynı zamanda, medya raporlarına göre, metaverse dünyasına girme kararlarının şirketin yeni teknolojileri benimseme konusundaki uzun geçmişiyle örtüştüğünü de belirtti.

Duyuru ilk olarak Disney’in üç aylık kazanç duyurusu sırasında yapıldı. CEO Bob Chapek planlarının, Disney meta evrenini sınırsız hikaye anlatımı için uygun hale getirmek, fiziksel ve dijital dünyayı birbirine daha da yakınlaştırmak olduğunu belirtti. Ayrıca Disney’in ürünlerinde ve platformunda sunduğu her şeyi tüketicilerin deneyimlemesini istediklerini belirten Chapek, benzersiz fırsatlar sunacaklarını da dile getirdi. Chapek bir demecinde bu planı, “üç boyutlu tuval” aracılığıyla akışlı video hizmeti Disney+’ın bir uzantısı olarak gördüğünü de açıkladı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu