GÜNDEM

Latin Amerika’nın en büyük hastanesi özel 5G ağı kuruyor

Girişim, geçtiğimiz günlerde São Paulo’da açıklandı ve ilk etapta uzaktan ultrason muayenelerinde uygulanmaya başlanacak.

Latin Amerika’nın en büyük hastanesi olarak kabul edilen Brezilya’nın São Paulo’daki Hastanesi das Clínicas (HC), sağlık hizmetlerinde gelişmiş bağlanabilirliği test etmek için özel bir 5G ağını devreye almaya başladı.

Açık RAN ​​konseptine dayanan ağ projesi, geçen yıl Kasım ayında Brezilya’da düzenlenen 5G müzayedesinden önce fikri hastaneye sunan danışman Deloitte tarafından tasarlandı. Hastane, bu özel ve özel ağı geliştirmek için 3.7GHz-3.8GHz bandında 100MHz kullanımı için düzenleyici Anatel’den özel ağ lisansı (SLP) aldı. Ayrıca, ağ mimarisinin, daha fazla tedarikçi çeşitliliği ve daha düşük maliyet sağlayan, tescilli olmayan ekipmanla açık RAN olması gerektiği de tanımlandı.

Bunun için Deloitte, kendini açık ağlar konseptini geliştirmeye adamış bir endüstri oyuncuları konsorsiyumu olan Facebook liderliğindeki Telekom Altyapı Projesi’ni (TIP) davet etti. Aynı zamanda Japonya’nın NEC’si ağ entegratörü olarak katıldı, Brezilyalı endüstriyel kalkınma ajansı ABDI ortak finansör olarak geldi ve sağlık ekipmanları da Siemens tarafından sağlandı.

NEC, ekipman ithal etmek, makineleri yapılandırmak, teknik projeyi yönetmek ve testleri koordine etmekle ilgilendi. Latin Amerika NEC CTO’su Roberto Murakami, bu projeye katılımın, NEC’nin performansıyla tamamen uyumlu olduğunu, çünkü entegrasyon konusundaki kapsamlı deneyimlerini sunacaklarını söyledi.

Bununla birlikte bu projeyi uzak yerler de dahil olmak üzere Brezilya’daki diğer hastaneler için uygulanabilir kılmak amacıyla bir sonraki aşamayı finanse etmek için IDB ile görüşülüyor. Pilot uygulamanın HC tesislerinde tamamlanmasının ardından, muhtemelen Itapeva olan São Paulo eyaletinin iç kısmındaki bir hastanede uzaktan yardımla bir pilot uygulama şeklinde gerçekleştirileceği belirtiliyor.

Bu deneyimin, sağlık profesyonellerini desteklemek için bölgesel merkezlerle ve nihayetinde Amazon bölgesindeki uzak bir bölgeye, telesağlığın zayıf teknoloji ve telekom altyapısına sahip yerlerde uygulanabilirliğini değerlendirmek için ulusal ölçekte genişletilmesi bekleniyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu