GÜNDEM

Japonya’daki ofisler ‘şekerleme kutuları’ kuracak

Japonya, çalışanların ayakta uyuyabilmeleri için ofislere ‘şekerleme kutuları’ yerleştirecek.

Japonya, ülkeye daha sağlıklı bir ofis kültürü getirmeye yardımcı olmak için ofislere dikey “şekerleme kutuları” yerleştirmeye hazırlanıyor. Şık bir su ısıtıcısını andıran cihaz, prize göre düşmemeleri için çalışanların başlarını, dizlerini ve arka kısımlarını destekleyecek şekilde bulunuyor.

Aşırı uzun çalışma saatleri, Japonya’daki çalışanlar arasında çok büyük bir sorun ve ülkede, uzun saatler çalışan insanların iş yerinde uyumasına “inemuri” deniyor. Tasarımcılar da kutuların Japonya’nın neredeyse dörtte birinin çalışanlarından her ay 80 saatten fazla mesai yapmasını gerektiren katı ofis kültürünün ele alınmasına yardımcı olacağını umuyor.

Şekerleme kutusunu kullanan çalışanlar, dik duran bir flamingo gibi bölmede uyuyacak. İlk tasarım, kişinin düşmemesi için başın, dizlerin ve arkanın rahatça desteklenmesini sağlayacak şekilde yapıldı. Restoratif dinlenmenin üretkenliği artırdığına işaret eden araştırmalarla bu yeni gelişme, Japonya’daki çalışanları gün boyunca kısa şekerlemeler yapmaya yönlendirebilir. Bu tartışmalı buluş, sosyal medyada oldukça eleştiriliyor ancak Japon şirketlerinin birçok çalışanı onu hak ettiği dinlenme yeri için en gözde yer olarak görüyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu