GÜNDEM

Netflix reklam destekli abonelik paketini açıkladı

Netflix, daha ucuz ve reklam destekli yeni bir abonelik paketi için Microsoft ile iş birliği yaptı.

Netflix, ilk reklam desteği abonelik teklifini güçlendirmek için Microsoft ile ortaklık kuruyor. Şirket açıklamasında, Microsoft’un küresel reklam teknolojisi ve satış ortağı olacağını söyledi.

Nisan ayında tüketiciler için daha düşük fiyatlı olacak reklam destekli yeni bir abonelik başlatmayı planladığını açıklayan Netflix, kararını abone kaybıyla zorlu bir çeyrek dönemi bildirmesinin ardından yapmıştı. Mevcut reklamsız temel, standart ve premium planlara ek olarak reklamlı yeni plan ekleneceğini bildiren Netflix’in ayrıca Hindistan için yalnızca mobil cihazlara yönelik bir planı da bulunuyor.

Geleneksel TV hizmetlerinden farklı olarak Netflix, reklamlardan her zaman kaçınmıştı ancak, abone sayısının düşmeye başlamasıyla yeni bir abonelik paketi üzerine gidildi. Şirket, Microsoft’un bu reklamları sunacağını ve müşterilere sunulmasına olanak tanıyan teknolojiyi sağlayacağını onayladı. Hem Microsoft hem de Netflix, reklamların Microsoft’un “gizlilik yaklaşımına” odaklanılarak sunulacağını vurguladı. Microsoft, yaklaşımın “müşteri bilgilerinin korunmasına dayandığını” söylerken Netflix de reklamların “üyeler için güçlü gizlilik korumaları” içereceğini belirtti.

İlk olarak Netflix, reklam destek planlarını mevcut planlardan ayrı tutacak. Bu yeni planların, üzerlerinde reklamlar olması koşuluyla çok daha ucuz olabileceği anlamına geliyor. Netflix’in reklam destekli planlarının 2022’nin sonuna kadar hizmete sunabileceği bildirilmişti. Ancak şirketin bu hizmeti küresel olarak mı yoksa önce belirli ülkelerde tanıtacağı ise henüz belli değil.

Netflix ayrıca hesap paylaşımını engellemeyi planlıyor ve yakında bunu yalnızca yakın aile üyeleriyle sınırlayabilir. Yakında diğer arkadaşlar ve geniş aile ile hesap şifrelerini paylaşmak için müşterilerden ücret alabilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu