GÜNDEM

TikTok ve Apple rekabeti, sosyal medya gelirlerini yavaşlatıyor

Analistlere göre, TikTok ve Apple rekabet ettikçe dijital reklam artışları yavaşlayacak.

TikTok ve Apple’ın reklamcılıkta yoğunlaşan rekabeti nedeniyle, ikinci çeyrekte ekonomik sıkıntılar bekleniyor. Bu nedenle Wall Street, sosyal medya sektörü tarihindeki en yavaş küresel gelir artışına hazırlanıyor.

2021 yılında pandemi nedeniyle ABD’deki sosyal medya reklam satışlarının %36 artarak 58 milyar dolara ulaşmasıyla birlikte, markalar da çevrimiçi müşterilere ulaşmak için pazarlama bütçelerini artırmaya başladı. Ancak sosyal medya platformları yatırımcıları ve çalışanları, son 40 yılın en yüksek enflasyon seviyelerinin görülmesi nedeniyle uyarıda bulundu. Öyle ki Meta’nın sahibi Mark Zuckerberg de geçtiğimiz aylarda çalışanlarına şirketin işe alım planlarını azalttığını ve bu durumun yakın tarihte gördüğümüz en kötü düşüşlerden biri olduğunu açıkladı. Snapchat ise daha önce kötüleşen ekonomik koşullar nedeniyle kendi üç aylık gelir tahminlerini düşük beklediklerini söyledi.

Analistler, 2021 yılından sonra bu büyümenin bir dereceye kadar yavaşlamasını öngördüler. Bununla birlikte, video uygulaması TikTok ve Apple’ın artan rekabeti, büyük bir çekişme yarattı ve analistler, bu yıl dijital reklam büyümesi konusunda temkinli olduklarını yazdı.

Apple, geçtiğimiz yıl Meta ve Snapchat gibi şirketlerin uygulamalarında reklamları hedefleme ve ölçme becerisine zarar veren yeni iPhone gizlilik kontrollerini tanıttığında dijital reklam endüstrisini al üst etmişti. Analistler, Apple’ın çoğunlukla App Store’da uygulamalarını tanıtmak için ödeme yapan geliştiricilerden oluşan kendi reklamcılık gelirlerinin bu yıl %36 büyüyerek 6,9 milyar dolara ulaşmasının beklendiğini, Apple ve TikTok’un birlikte her yeni reklam gelirinin %34’ünü alacağını da sözlerine ekledi.

Konuyla ilgili Uber ve Reddit gibi markalarla çalışmış olan mobil uygulama pazarlama ajansı Moburst’un operasyon müdürü Lior Eldan, kısmen diğer platformlardaki reklamların etkinliğinin azalması nedeniyle müşterilerin artık Apple reklamlarına yaklaşık iki ila üç kat daha fazla harcama yaptığını söyledi. Bununla birlikte, Google Arama’nın birçok reklamveren için “görev açısından kritik” olması nedeniyle, ikinci çeyrek kazançlarını bildiren Google, şirketlerinin olumsuz etkilerden korunma olasılığı en yüksek şirketlerden biri olduğunu söyledi.

Analistler ayrıca, Facebook ve YouTube gibi devlerden çok daha küçük olmasına rağmen, TikTok’un 12 milyar dolarlık bir işletme haline gelmek için %200’ün üzerinde büyümeye hazır olduğunu yazdı. Aynı zamanda Meta, Snapchat ve Pinterest’in Apple gizlilik değişikliklerine ve TikTok’un rekabetine daha fazla maruz kaldığını da söyledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu