GÜNDEM

Hyundai ve Genesis, araçlarında Apple CarKey desteği sunacak

Apple’ın dijital araba anahtarı özelliğini şu anda yalnızca belirli BMW otomobilleri destekliyor.

Apple, iOS 14‘le beraber tanıttığı ve uyumlu iPhone ve Apple Watch aygıtlarıyla beraber arabaların kilidini açıp kapatabilmeyi sağlayan CarKey özelliğini daha fazla araç modeliyle genişletiyor. Bu özelliğin yaz aylarından itibaren Hyundai ve firmanın lüks markası Genesis araçlarda desteklenmesi bekleniyor.

Şimdiye kadar yalnız bazı BMW modellerinde desteklenen Apple’ın dijital otomobil anahtarı özelliği, bu yıl içinde daha çok marka ve araca gelecek. Dijital anahtar, uzaktan kilitleme kontrollerini akıllı telefonlar aracılığıyla destekliyor ve bu sayede telefonlar fiziksel bir anahtar gibi kullanılabiliyor. Kilidi açmak için telefon veya Apple Watch gibi uyumlu aygıtlarla eşleştirilmiş otomobilin kapı kollarına aygıtı yaklaştırmak yeterli oluyor. Öyle ki aracın içindeyken aygıt, NFC okuyucuya veya kablosuz şarj aygıtına yerleştirildiğinde de aracı çalıştırılabiliyor.

Bununla birlikte, Hyundai’nin üst segment firması Genesis cephesinde hangi modellerin CarKey ile destekleneceği henüz açıklanmadı. Ancak Ioniq 5 gibi bazı araçlar, dijital anahtar için NFC özelliğini destekliyor. Ayrıca Hyundai’nin sitesinde, NFC tabanlı dijital anahtar özelliğinin şu anda yalnızca Android telefonlarda geçerli olduğu bilgisi de bulunuyor.

2018’de bir grup önde gelen akıllı telefon ve otomotiv markası, teknolojinin kilidini açan NFC’ye standart bir yaklaşım getirmişti. Bu hamle, Apple CarPlay gibi özelliklerin de temelini oluşturdu. Apple, Audi, BMW, General Motors, Hyundai, LG, Panasonic, Samsung ve Volkswagen dahil olmak üzere otomotiv ve teknoloji liderleri bu konuda iş birliği içinde bulunuyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu