GÜNDEM

Microsoft, video oyun devi Activision Blizzard’ı satın aldı

Bu anlaşma ile Microsoft, oyun piyasasının yarısından fazlasına hakim konuma geldi.

Microsoft geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, video oyunu devi Activision Blizzard’ı 68,7 milyar dolarlık tamamı nakit bir anlaşmayla satın alacağını duyurdu. Bu haberle birlikte Activision’ın hisseleri, yaklaşık %37 yükselirken Microsoft hisseleri ise %2’den fazla düşüş yaşadı. Call of Duty ve Tony Hawk’s Pro Skater gibi popüler oyunlarla tanınan Activision’ın satın alımı, 68,7 milyar dolar büyüklüğündeki anlaşma ile oyun piyasasındaki en yüksek fiyat olarak tarihe geçti.

Şirketler anlaşmayı duyururken, Activision’ın popüler ve kazançlı Candy Crush gibi mobil oyunlardaki gücünü de vurguladılar. Ayrıca Microsoft’un Halo’su ve Activision’ın World of Warcraft’ı gibi her iki şirketin popüler oyun serilerini çapraz tanıtma fırsatının da altını çizdiler.

Bununla birlikte Microsoft, anlaşmanın Activision oyunlarını abonelik hizmetine getirmesiyle birlikte Game Pass portföyünü destekleyeceğini söyledi. Ayı zamanda Activision ile 30 dahili oyun geliştirme çalışmasına sahip olacağını da dile getirdi. Microsoft, işlemin her iki şirketin yönetim kurulları tarafından onaylandığını ve Temmuz 2023’e kadar tamamlanmasını beklendiğini de sözlerine ekledi.

Microsoft, son birkaç yılda yaptığı yatırımlarla daha agresif hale geldi. 2014 yılında Minecraft yapımcısı Mojang’ı 2,5 milyar dolara satın alan Microsoft, geçen yıl da oyun yapımcısı Bethesda’yı 7,5 milyar dolara satın almıştı.

Activision Blizzard’ın satın alınması aynı zamanda Microsoft için uzun vadeli bir girişimi de beraberinde getiriyor çünkü Microsoft, metaverse evreninde teknolojiler oluşturmak için Meta ile rekabet ediyor. Microsoft CEO’su Satya Nadella, Meta CEO’su Mark Zuckerberg’den aylar önce metaverse’in değerini alenen kabul eden ilk Big Tech CEO’suydu. Bugün, sanal dünyalara daha çok oyunlar hakim olsa da diğer demografik özelliklere hitap edecek ve çevrimiçi sosyal ağların çoğunun yerini alacak şekilde genişlemeleri bekleniyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu